ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 21:41

Kocaoğlu: Yapılan tahribatların karşısındayım


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, protestonun en doğal hak olduğunu, ancak yapılan tahribatların karşısında olduğunu söyledi. Protesto yapılırken kimsenin malına, canına zarar gelmesini istemeyen Kocaoğlu, Başbakan Erdoğan’a 'tansiyonu düşür' çağrısı yaptı.

Nazim Hikmet’in ölümünün 50. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende Başkan Kocaoğlu, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve İzmir’de özellikle kamu mallarına yönelik kırma, yağmalama ve kırıp dökmeye yönelik şiddete dönüşen protesto gösterini değerlendirdi. Yapılan eylemlere destek veren Kocaoğlu, “Vatandaşlarımız haklı protestolarda bulundu, demokratik hakkını kullandı. Gösteri hakkını kullanarak isteğini dile getirdi. Halkın genel tepkisiydi. Bunu yaparken bir müddet sonra çeşitli provokasyonlar oldu. Bu tür kitlesel eylemlerde oluyor.” dedi.

Olayların durulmasını istediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, insanların yatışması gerektiğini dile getirdi. Kocaoğlu, “İzmirli hemşerilerimiz Türkiye’nin en demokratik, anlayışlı, hoşgörülü, onurlu ve sorgulayan kentimizde vatandaşımız özgürce haklarını kullansın istiyoruz. Ama hiçbir vatandaşımız taşkınlık istemiyor. Cam çerçeve kırılsın istemiyor. Bir kuruma, kişiye saldırılsın istemiyor. İzmir’in anlayışında, bizim anlayışımızda böyle bir şey yok. Tahriklere gelmememiz gerekiyor. Provokasyona alet olmamamız gerekiyor. Bunu başarmaktır hepimize düşen görev. Bunu başarırsak amacımıza ulaşacağız. Kim ne yapıyorsa yapsın kitlesel olarak tahriklere gelmememiz lazım. Yapılan tahribatların karşısındayım ama protesto, gösteri demokratik haktır. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu durum ekmek, su kadar önemlidir. Bu yapılırken kimsenin malına, canına zarar gelmesin.” diye konuştu.

Emniyet güçleri ve başta vali olmak üzere vatandaşın demokratik tepkisine izin vermesi, provokasyon yapılırken vatandaşın emniyetinin de sağlanması gerektiğini kaydeden Kocaoğlu, “Birini tutup öbürüne vuruyorsa o zaman yandaşlık, adaletsizlik var demektir. İki gündür hissettiğimiz durum budur. Bütün makamları demokratik hakkını kullanan insanlarımızı korumaya, kollamaya çağırıyorum. Ülkemiz sıkıntılı süreçten geçiyor. Bizim insanımız bu tür sıkıntılı süreçleri aşmak zorundadır. En kısa zamanda yetkililer bu durumu duysun ve toplumu rahatlatsın. Sürecin İzmir’de ve Türkiye’de bitmesini istiyorum. Toplumun gerilmemesini istiyoruz ve talep ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, Anadolu insanı her zaman olduğu gibi bütün sıkıntıları aşacaktır. Aşmak duygusuna sahiptir. Hemşehrilerimin ve vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum.” şeklinde konuştu.

Kocaoğlu sözlerini, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizeleriyle bitirdi. Anma etkinliğinin sonunda Kocaoğlu ve beraberindekiler Nazım Hikmet’in anıtına karanfil bıraktı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER