ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 19:35

Kocaeli'ye 36 bin satranç takımı


 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında 36 bin 500 öğrenciye satranç takımı verilecek.
    
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen protokol töreninde konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, satrancın çocukların yetişmesi açısından önemli olduğunu belirterek, sporun çocukların gelişmesinde önemli katkılar sağladığını söyledi.
    
Türkiye Satranç Federasyonu olarak çocuklara 36 bin 500 adet satranç eğitim takımı dağıtılması projesinde yer aldıkları için mutlu olduklarını ifade eden Tülay, projenin tüm illere örnek olacağını kaydetti.
    
Tülay, projeye yapabilecekleri her türlü desteği vereceklerini dile getirerek, ''Amaç, sadece 36 bin 500 satranç takımının dağıtılması değil. Projeyi, 1 yıl süreyle ve devamında da 36 bin 500 satranç takımına sahip olan oyuncunun, satrançla iç içe geçireceği bir eğitim süreci olarak görüyoruz'' dedi.
    
Satrançta ön plana çıkan Kocaeli'yi böyle bir projeyle de çok daha geniş kitlelere hitap eden bir satranç ili haline getirmeyi düşündüklerini anlatan Tülay, ''Projenin birçok ayağı var, bunun en büyük kısmı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi verdiği destek, diğeri de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce verilecek destek. Mart ayı gibi projeyi gerçek anlamda hayata geçirmeyi planlıyoruz'' diye konuştu.
    
''Kocaeli'de satranç bilmeyen çocuk kalmayacak''
    
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da ilköğretime başlayan çocuklara eğitim takımını vereceklerini ifade ederek, en uygun yaşın söz konusu grupta yer alanlar olduğunun bildirildiğini anlattı.
    
''Amacımız Kocaeli genelinde satranç sporunu tam anlamıyla tabana yaymak ve Kocaeli'de satranç bilmeyen çocuğumuzun kalmaması'' diyen Karaosmanoğlu, çocukları satranca yönlendirerek onların daha hızlı ve doğru düşünebilmesine yardımcı olacaklarını vurguladı.
    
Karaosmanoğlu, çocukları zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırmak istediklerini dile getirerek, proje kapsamında 36 bin 500 satranç eğitim takımının öğrencilere hediye edileceğini bildirdi.
    
Lisanslandırılacak 36 bin 500 sporcu için on-line satranç akademisinin öğrencilere hizmet vereceğini belirten Karaosmanoğlu, ''Proje kapsamında bütün ilköğretim birinci sınıf öğretmenlerimize de satranç eğitim kursu vereceğiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Okulları'nda çocuklara satranç eğitimi veriyoruz. 6 bin 100 öğrenci satranç eğitimi alıyor. Bu projeyi her yıl devam ettireceğiz. Bu yıla ait bir proje değil. Bundan sonraki yıllarda da devam ettireceğiz. 5-10 yıl sonra yeni bir nesil yetişecek'' şeklinde konuştu.
    
Konuşmaların ardından 545 bin lira tutarındaki projeye ilişkin protokol, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tülay, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü İspirli tarafından imzalandı.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER