ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 15:13

Kocaeli'nde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon: 81 tutuklama

Kocaelinde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon: 81 tutuklama


Kocaeli'nde, 600 polisle uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 81 şüphelinin tamamı tutuklandı.

    Kocaeli Valisi Ercan Topaca, düzenlediği basın toplantısında, operasyonla ilgili bilgi verdi. Kentte uyuşturucu satıcılarına karşı çok özel bir çaba içerisinde olduklarını belirten Topaca, "Gençlerimizi korumak amacıyla bu çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Eğitim kurumlarının etraflarında bu tür alışverişlerin, satıcıların bulunmasını da hiç arzu etmiyoruz ve buna yönelik çalışmalarımız var. Okul ve kişi bazında faaliyetlerimiz sürüyor. Uyuşturucuyla mücadele aynı zamanda terörün finans kaynaklarının kesilmesi demektir. En önemli kaynaklardan birisi de uyuşturucu ticaretidir. Bu kapsamda bir çalışmamız oldu." dedi.

    Amaçlarının vatandaşları hapse atmak değil, bu tür faaliyetleri engellemek olduğunu belirten Topaca, şunları aktardı: "Vatandaşlarımızın bu işleri yapmak suretiyle kazanç elde etmelerini de engellemek istiyoruz. İnsanımızı gençlerimizi zehirleyecek maddelerin ticareti olamaz, buradan elde edilen gelirinde kimseye faydası olacağını düşünmüyorum." Topaca, bu tür operasyonların süreceğini anlattı.

    30 Temmuz sabahı düzenlenen operasyona 600 polisin katıldığını gözaltına alınan 81 şüphelinin tamamının tutuklandığını kaydeden Topaca, "Bu operasyon sıranda ev işyeri ve araçlarda yapılan incelemelerde 230. 848 adet kaçak sigara 2,5 kilo kokain, 8 kilo esrar, 826 gram bonzai, 43 adet extasy hap, 2 adet tabanca, 2,5 kilo altın ve 7 bin TL para ele geçirildi." bilgisini verdi.
    
    2013 yılı içerisinde de çok ciddi miktarda da uyuşturucu madde ele geçirildiğini belirten Topaca'nın verdiği bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 2013 yılının Ocak ayından bu yana 213 kilo eroin, bin 395 kilogram esrar, 2,5 kilogram kokain, 45 bin 447 adet uyuşturucu hap, yaklaşık 2 milyon paket sigara, 48 bin 884 adet cep telefonu ele geçirildi. Bu operasyonlar kapsamında 258 kişi de tutuklandı. Kocaeli İl Jandarma ekipleri tarafından da 1 milyon 61 bin 444 adet kenevir bitkisi,15 kilo da esrar maddesi ele geçirildi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER