ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:30

Kocaeli'nde gözleri olmayan buzağı dünyaya geldi


Kocaeli'nde 3 bin doğumda bir gerçekleşen gözleri olmayan buzağı dünyaya geldi. Gözleri görmediği için biberonla beslenen buzağının diğer organlarında hiçbir problem bulunmuyor. Duyanları şaşkına çeviren olay, Gebze'ye bağlı Kirazpınar Mahallesi'nde meydana geldi. Doğuştan gözleri olmayan buzağının sahibi Hüseyin Karakaş, "Ben 60 yaşındayım, 40 yıldır bu işi yapıyorum. Hayatım boyunca ilk kez böyle bir olaya şahit oluyorum." dedi.

Hayatı boyunca ilk kez böyle bir olayla karşılaştığını belirten Karakaş, "Yaklaşık 40 senedir hayvancılık yapıyorum. Çok farklı cinsten büyükbaş hayvan besledim. Daha önce ne kendim ne de çevremde de böyle bir olaya şahit olanı duymadım" diye konuştu. Buzağının sağlıklı olduğunu gözleri hariç diğer hiçbir uzvunda bir eksiklik olmadığını belirten Karakaş, "Buzağı annesini göremediği için ememiyor. Ama biberonla verdiğimiz sütü içiyor. Biraz büyüdükten sonra yeme alıştıracağız. Belli bir kiloya geldikten sonra da mecbur kesime vereceğiz." şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan veteriner hekim Orhan Başaran ise konunun üç binde bir rastlanan bir olay olduğunu söyledi. Buzağının gözleri olmadan dünyaya gelmesini genetik bir hastalığa bağlayan veteriner Başaran, yavrunun normal beslendiği taktirde hayatını sürdürebileceğini ve kesime verildiği taktirde etinin tüketilebileceğini, ortada insan sağlığını etkileyecek bir durumun olmadığını açıkladı. Daha önce de benzer vakalarla karşılaştığını söyleyen Başaran, "Bu gibi durumlar anne ya da babadan kaynaklanan hastalıklardan meydana gelebiliyor. Üç binde bir rastlanan bu gibi durumlarda kör yavruların dışında bazen bir ayağı uzun, veya damağı yarık yavru doğabiliyor. Burada tek dikkat edilmesi gereken konu bu tür hayvanlar üretimde kullanılmamalıdır" diye uyardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER