ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:18

Kocaeli'nde çelenk krizi

Kocaelinde çelenk krizi


Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Vilayet Binası önünde düzenlenen törende, Demokratik Sol Parti (DSP) yönetimi protokolle birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk koyamamalarına tepki gösterdi. Tören sonunda anıta çelenk koyan DSP İl Başkanı Selman Yıldırım, "Burada bir ayrımcılık yapılmakta, yazıklar olsun. AK Parti, CHP ve MHP'ye izin verildi bize niye izin verilmedi." diyerek tepkisini ortaya koydu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Kocaeli Vilayet Binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Programa Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Muharrem Yavaş, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, askeri erkan ile öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk Anıtı'na Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı'nın çelenkleri konuldu. TBMM'de grubu bulunmadığı için tören sırasında Atatürk Anıtı'na çelenk koymalarına izin verilmeyen DSP Kocaeli il yönetimi, bu duruma tepki gösterdi. DSP'liler, tören sonunda Atatürk Anıtına çelen koydu. DSP İl Başkanı Selman Yıldırım, törende çelenk koyamamalarına tepki gösterdi. Yıldırım, çelenk koymadan yaptığı açıklamada, "Burada bir ayrımcılık yapılmakta, yazıklar olsun. Bayram yönetmeliği belli. Yönetmeliğe göre, valilik, büyükşehir başkanlığı, garnizon komutanlığı çelen koyacak. Biz dilekçeyle talep ediyoruz. DSP olarak talep ediyoruz bunu. Fakat gördük ki AK Parti, CHP ve MHP'ye izin verildi, bize izin verilmedi. DSP dışlanıyor, emniyet burada, hepsi bizi bekliyor burada. Ben valiye soruyorum DSP'nin AK Parti'den, CHP'den farkı ne soruyorum valiye? Şuanda emniyette burada, biz çelengimizi alıp yürüyoruz varsınlar bizi durdursunlar."

Yıldırım, Atatürk Anıtı'na çelenk koyduktan sonra yaptığı açıklamada da şunları söyledi: "Bizim bu çelenği buraya koyarken yüreğimiz sızlıyor, yeter artık içimizdeki gözyaşlarını dışarıya mı akıtalım? Nedir bu rezillik? Vali gelsin bunu açıklasın. Devlet erkanı gelsin bunu açıklasın. Nedir bu rezillik, nedir DSP'nin bu çektiği? Yazıklar olsun herkese. Biz buraya bugün 20-30 partili geldik. Biz 2012 yılından beri her bayram bu rezilliği yaşıyoruz. Bayramların yasaklanması olur mu? Bizim için dini bayramlar neyse, milli bayramlar da o derece öneme sahiptir. Bayramların yasaklanması olur mu? Ama izin vermiyorlar. Sen CHP, AK Parti ve MHP'ye izin veriyorsun bize izin vermiyorsun. Niye valiliğin insiyatifiymiş. Hukuka, eşitliğe ayrıkı insiyatif mi olur? Burada bir ekip var, siyaset yapan grup var. Valilik bunu dikkate almıyor ama şunu da söyleyim gün gelecek Gezi Parkı'na, Taksim'e inen milyonlar, hükümetin bu uygulamaları yüzünden tören alanlarına akacaktır. Halka sesleniyorum tören alanlarını yalnız, sahipsiz bırakmayın."

DSP'liler, çelenklerini koyduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER