ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:09

Kocaeli'de Macar mülteciler için anma töreni


Macaristan'dan 3 asır önce ​Osmanlı Devleti'ne sığınan mülteciler, Gölcük ilçesinde düzenlenen törenle anıldı.
Thököly Imre-İlona Zrinyi Macar Dostluk Derneği ve Gölcük Belediyesince Kavaklı Mahallesi'ndeki Macar Mülteciler Anıtı'nda gerçekleştirilen anma etkinliğinde konuşan Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Macar Kralı Thököly İmre ve Kraliçe İlona Zrinyi'yin yıllar önce Osmanlı'ya sığınarak Kocaeli'de kaldığını, çok sayıda Macar'ın çeşitli bölgelerde yaşam sürdüğünü söyledi.
Hovari, Macar mülteciler adına yapılan anıtın açılışını hep birlikte gerçekleştirdiklerini, yıllar önce Gölcük'e yerleşen mültecileri anmak amacıyla bir ayara geldiklerini belirterek, "Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Kocaeli ve Macaristan arasındaki dostluk köprüsünün yaşatılmasına devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Ellibeş ise Macar mültecilerin Örcün, Hisareyn ve Bahçecik bölgelerinde yaşadığını anlatarak, "Bizler de ilçemize böyle güzel bir anıt yaptık. Macar mültecilerimizi anmak üzere bir araya geldik. Topraklarımızda yaşamış ve hayatlarını kaybetmiş Macar dostlarımızı saygıyla anıyoruz" diye konuştu.
Törene katılan heyet, konuşmaların ardından Macar anıtı önünde Türk ve Macar milli marşlarını okudu.
Hovari ve Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss anıta çelenk sunarak, saygı duruşunda bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER