ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 22:48

Kocaeli Barosundan açıklama


"Kocaeli Hukukun Üstünlüğü Platformu" üyeleri, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili çeşitli illerde devam eden gösterilere, hazırladıkları bildiriyle tepki gösterdi.

Kocaeli'deki bir avukatlık bürosunda toplanan platform üyeleri adına 58 avukatın imzasının yer aldığı bildiriyi okuyan avukat Arzu Karakaş, vatandaşların, yönetim erkini kullanan kişi ve kuruluşların eylem ve işlemlerine meşru araçlarla tepki göstermelerinin, demokratik doğanın gereği olduğunu söyledi.

Bunu yaparken demokratik meşruiyet sınırları aşılarak, hükümetleri antidemokratik yollarla iş başından gönderme raddesine taşımaya kimsenin izin vermeyeceğini belirten Karakaş, "Her 10 yılda bir, halktan alamadıkları yetkiyi, karanlık güçlerin meşru hükümetleri devirmesiyle devşirenlerin, bu gösterilerin oluşturacağı kaotik ortama bel bağlamaları, içine düştükleri hazin çaresizliği ortaya koymaktadır" dedi.

Karakaş, bu olaylarla bazı provokatörlerin ülkeyi içine çekmeye çalıştığı girdaba karşı uyanık olunması gerektiğini vurgulayarak, "Millet ve vatandaş olarak sağduyulu davranmayı elden bırakmamalıyız. Böyle netameli dönemleri kirli amaçları için kullanmaya çalışan istismarcılara fırsat vermemeliyiz" diye konuştu.

Kocaeli Barosundan açıklama

Kocaeli Baro Başkanı Avukat Tamer Solakoğlu da düzenlediği basın toplantısında güvenlik güçlerinin, vatandaşların kamu düzenini bozmayan, barışçıl gösterilerine müdahale etmemeleri gerektiğini söyledi.
Solakoğlu, kişi hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından öncelikle korunmasının bir görev oduğunu anlatarak, vatandaşların demokratik taleplerini barışçıl bir şekilde ifade ederken, provakatif eylemlerden de kaçınmaları gerektiğine dikkati çekti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER