ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 17:07

Koç: Cilvegözü saldırısı El-Kaide’nin işi

Koç: Cilvegözü saldırısı El-Kaidenin işi


CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bombalı aracın patlamasının normal bir eylem olmadığını belirterek, eylem tipinin Orta Doğu’da görüldüğüne dikkat çekti. Benzerinin, Gaziantep’te de yaşandığını hatırlatan Koç, bu eylemleri El Kaide terör örgütünün yaptığını söyledi.

CHP Samsun İl Başkanlığı’nın, Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’nde düzenlenen İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç; demokrasi, anayasa, İmralı süreci, Cilvegözü’ndeki bombalı araç eylemi ve Suriye konularında değerlendirme yaptı, Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan’ın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için söylediği “Sen git terör örgütüne üye ol” sözüne Koç, “Bunu söyleyen kim. Eski İbda-C sempatizanı, El-Kaide’nin kurucularından dizinin dibinde oturabilmeyi becerebilmiş, Sudan’da soykırımla suçlanan, uluslararası mahkemeler tarafından aranan El Beşir adlı diktatörü Türkiye’ye davet edip ağzı kulaklarında gülerek onu konuk etmiş, elini sıkmış, insan kasabı dediği Sharon'la defalarca öpüp kucaklayarak fotoğraflar vermiş, bugün zalim dediği Esat ile akraba derecesinde ilişki kurmuş, dünyadaki sayılı bütün teröristlerle el sıkışmış, havlet olmuş, bugün de İmralı’da buna devam eden Başbakan söylüyor. Çok aşina. Beyefendi çok iyi tanır o terör örgütlerini. Hikaye İbda-C’den başlıyor. Bu kadarı yeter ona.” dedi.

Ayrıca, Cilvegözü’nde patlayan bombalı eylemin normal bir eylem olmadığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, “Gaziantep bombası da öyle. Dikkat edin bu eylem tipine biz Irak’ta bir Şii camiinde, Sünni camiinde, pazar yerinde Şam’da, Halep’te, Lübnan’da rastlarız. Bombalı araba. Yani bu Orta Doğu tipi bir eylemdir. Yani bu El Kaide eylemidir. Dün sen Suriye’de rüzgar ektin, bundan sonra fırtına biçeceksin.” açıklamasında bulundu.

Anayasa konusunda CHP olarak tavırlarının net olduğunu belirten Koç, güçler ayrılığı ilkesinin olduğu, Türkiye Cumhuriyeti tarifinin şu veya bu şekilde birilerinin talebi siparişi üzerine değiştirilmediği, incitilmediği, içinin boşaltılmadığı, yargısının bağımsız olduğu, YÖK belasının üniversitelerin üzerinden elini eteğini çektiği, tüm kurum ve kuruluşlarıyla çağdaş, özgürlükçü tüm vesayet noktalarının ortadan kaldırıldığı bir anayasaya sahip olmak istediklerinin altını çizdi.

“Anayasa yapma masası, Başbakan tarafından tekmelenmeye başlandı.” diyen Koç, güçlendirilmiş parlamenter demokratik sistemi, onun kurallarının ve kurumlarının geliştirilmesini savunduklarını, Başbakan'ın kafasındaki başkanlık sistemini masaya getirdiğini öne sürdü. Koç, şöyle devam etti: "Yani ben bu masayı devireceğim, bu masadan uzlaşma çıkmayacak diyor. Eş zamanlı olarak İmralı’da terör örgütüyle ayrı bir masa kuruyor. Bu ülkede gerçekten barış olacaksa, gerçekten kan duracaksa bundan biz de mutlu oluruz. Hiç lamı cimi yok. Eğer bu kafada giderse sayın Başbakan ve onu katılmış AKP çoğunluğu, milletin önüne getirecekleri anayasanın adı soyadı AKP-BDP anayasası olur. Çok açıktır.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER