ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ekim 2014 Pazartesi 22:44

Kobani'de sokak çatışmaları

Kobanide sokak çatışmaları

IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani'deki çatışmaları artık kentin sokaklarında sürüyor. Kent merkezine doğru ilerleyişini sürdüren IŞİD üyeleri ile Kobani'yi savunan YPG'liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde'de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var.


Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kenti Kobani'ye saldıran IŞİD üyeleri, kent merkezine bugün itibariyle biraz daha yaklaştı.  IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani'deki çatışmaları kentin dış mahallelerinde, sokaklarda sürüyor. IŞİD üyeleri ile Kobani'yi savunan YPG'liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde'de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var. Son olarak gazeteciler de dahil yaklaşık 300 kişi Kobani'den tahliye edildi.

Kani Arap mahallesine IŞİD bayrağı

Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında da yoğunlaşmış durumda. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor.
IŞİD, Kobani'nin doğu girişindeki Kani Arap mahallesinde dört katlı bir binaya bayrak astı.

Kobani merkezi ele geçirmek için çatışmalar sürerken, Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı.
Türk tanklarının yönü Kobani tarafına çevrilmiş durumda. Sınıra gidişlerde de yoğun güvenlik önemleri var.
Askerler sınırındaki boşaltılan köylere gelenlere gazla müdahale ediyor.

Kritik tepede çatışma

Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, özellikle sabah saat 03:00’ten itibaren çatışmaların daha da şiddetlendiğini söylemişti.
Kurdo sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “IŞİD hiçbir ilerleme kaydetmiş değil, savunmamız sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

YPG'den intihar saldırısı

İç savaşın başından beri ülkedeki protestolar ve ölümler hakkında bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), kadın bir YPG üyesinin IŞİD’e intihar saldırısı düzenlediği bilgisini geçti.

SOHR’un Başkanı Rami Abdürrahman, YPG üyesinin Kobani’nin doğusundaki bir IŞİD mevzisine girip mermisi bitene kadar çatıştığını, ardından üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Abdürrahman, saldırıda kaç IŞİD  üyesinini öldüğüne dair ellerinde bilgi bulunmadığını belirtti.

IŞİD Kobani'nin merkezine ilerliyor

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar gün boyu devam etti. Ağır silahlarla saldıran terör örgütü, Kobani ilçe merkezine doğru ilerliyor. 

Yerel kaynaklar, IŞİD'in, ilçenin doğu kesiminde denetimi büyük oranda sağladığını belirtti. Terör örgütünün, sokak savaşının devam ettiği Kobani'ye 2 bin kişi ile girdiği kaydedildi. Bu arada IŞİD'in ilerleyişi karşısında ilçeden kaçışların devam ettiğini ifade edild

Irak Başbakanı İbadi: "Ülkenin 5 bin kilometrekarelik alanı iki gün içinde IŞİD'den kurtarıldı"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkenin yaklaşık 5 bin kilometrekarelik alanının iki gün içinde terör örgütü IŞİD'in elinden geri alındığını belirtti.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İbadi'nin, Es-Sadr ve Es-Seyyidiyye kentlerinde IŞİD'in şiddet eylemlerinden kaçan sığınmacı aileleri ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamada, İbadi'nin IŞİD'le mücadeleye devam edileceği ve yerlerinden olan ailelerin onurlu bir yaşam sürmek üzere evlerine geri dönecekleri vaadinde bulunduğu aktarıldı.

"IŞİD'i yok etmenin asıl amaç olduğu ve örgütün hareket alanının kısıtlandığı" vurgulanan açıklamada, İbadi'nin, "Güvenlik güçleri ve halkın seferberliği sayesinde 5 bin kilometrekarelik alan kurtarıldı. Enbar vilayetinde de IŞİD'e yönelik operasyonlarda ilerleme kaydedildi" ifadesine yer verildi.

Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde ordu ve IŞİD militanları arasında çatışmalar yaşanıyor. Irak ordusu ile ABD  öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki hedeflere saldırılar düzenliyor.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER