ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 17:56

“KOAH’ı ihmal etmeyin”Rize İl Halk Sağlık Müdürü Dr. Faik Özşahin, vatandaşların Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) konusunda ihmalkâr davranmamalarını önerdi.

Dr. Özşahin, 14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bu hastalığın en kötü yanının bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesi olduğunu söyledi. Özşahin, "Hastalık genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur. KOAH hastalığının kesi teşhisinde solunum testi yapılır." dedi.

KOAH'ın erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış herkes yılda bir kez solunum testi yaptırması gerektiğini belirten Özşahin, "Uzun süredir öksürük, balgam ve en önemlisi nefes darlığı şikayetleri olan sigara içicilerde KOAH riski çok yüksektir. Bu kişilerin en kısa sürede solunum testi yaptırmaları gerekir. KOAH’ın tedavisi sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve düzenli ilaç tedavisi ile mümkündür. KOAH konusunda vatandaşlarımız ihmalkar davranmasın." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER