ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 13:48

Klima yüz felcine neden oluyor

Klima yüz felcine neden oluyor


Kavurucu sıcaklarda arabada yolculuk yaparken açılan klima ve camlar yüz felcine davetiye çıkartıyor.

        Yüz felciyle ilgili yazılı açıklama yapan Dünyagöz Antalya Hastanesi’nden Dr. Mehmet Kasımoğlu, yazın kavurucu sıcakta araçta yoluculuk yapmanın işkenceye dönüşebileceğini belirtti. Vatandaşların sıcaklığın etkisiyle çareyi camları açmakta ya da klima kullanmada bulduğunu kaydeden Mehmet Kasımoğlu, ancak bu iki durumunda yüz felcine davetiye çıkardığını, bu yüz felçlerinin genelde kendiliğinden iyileştiğini açıkladı.

        Ancak 6 aylık süreç içerisinde iyileşme olmayan yüz felçlerinin kalıcı yüz felci tehlikesi ile insanları karşı karşıya bıraktığını hatırlatan Kasımoğlu, yüz felci geçirdiğini düşünen kişilerin uzman bir doktora başvurması gerektiğini ifade etti.

        Yüzün dış görünüşünde yada çiğnemede sorunlar oluşturan yüz felcinin göz kapanmasını da olumsuz etkileyebildiğini kaydeden Kasımoğlu, "Islak yüzle soğuğa ya da rüzgâra maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol almak gibi nedenler idiopatik yüz felçleri arasında yer alıyor." dedi.

        NASIL TEDAVİ EDİLİR?

        Yüz felçlerinin büyük çoğunluğunu geçici olarak tanımlayan Dr. Mehmet Kasımoğlu, gözün zarar görmemesine dikkat edilmesini ve ilk 6 ay içerisinde hastalara suni gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılması gerektiğini söyledi. Yüz felcinin gözü etkilemesiyle ilgili tedaviyi üçe ayırdıklarını belirten Kasımoğlu, "Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir." ifadelerine yer verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER