ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Nisan 2013 Çarşamba 00:47

"KKTC'nin hedefi tam üyelik"


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bizim beklentimiz ve gayretimiz Kıbrıs konusunun artık bir çözüme kavuşması ve dünyada hak ettiğimiz yeri almaktır. Aksi takdirde artık önümüz kesilmemeli, uluslararası camiada bir an önce yerimizi alabilmeliyiz" dedi.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu'nca Lefkoşa'da 7 ülkenin katılımıyla düzenlenen "1. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Üniversite Spor Oyunları"nın açılış töreninde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve bazı ülkelerin büyükelçileri bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, "KKTC'nin, anavatan Türkiye'nin yoğun girişimleri sonucunda KKTC'de spor oyunları gibi anlamlı ve önemli bir organizasyonun düzenlenmesine karar veren Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na ve gözlemci üyeliğimizle bu organizasyonun ülkemizde yapılmasına büyük destek sağlayan anavatan Türkiye Başbakanı Sayın Tayyip Erdoğan ve hükümetine sonsuz teşekkürlerimizi sunarım- dedi.
    
"KKTC'nin hedefi tam üyelik"
    
Bu organizasyonu, Kıbrıs Türk halkına ve KKTC'de üniversite eğitimi alan birçok ülkeden öğrenciye uygulanan haksız spor ambargolarının aşılması için önemli bir mesaj ve bir adım olarak gördüğünü ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

"Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci statüsünün verilmesi bizleri memnun etmiştir ama Kıbrıs Türk halkının beklentisi bu noktada kalmak değildir. Hedefimiz tam üyeliktir. Sevgili sporcular, bizim beklentimiz ve gayretimiz Kıbrıs konusunun artık bir çözüme kavuşması ve dünyada hak ettiğimiz yeri almaktır. Aksi takdirde artık önümüz kesilmemeli, uluslararası camiada bir an önce yerimizi alabilmeliyiz.-
    
"Oyunların KKTC'de düzenlenmesi Kıbrıs Türkü için çok anlamlı"
    
KKTC Başbakanı İrsen Küçük de söz konusu oyunların KKTC'de düzenlenmesinin Kıbrıs Türkü için çok anlamlı olduğunu belirterek, üniversitelerin KKTC'nin ekonomik ve siyasi devamlılığında çok önemli rol oynadığını vurguladı.

Kıbrıs Türkü'nün, maruz kaldığı baskı ve ambargolar yüzünden uluslararası düzeyde dünyanın evrensel dilini konuşamadığını kaydeden Küçük, "Yıllardır ülkemizde her dalda önemli, yetenekli ve başarılı sporcular yetişmesine rağmen, bir insanlık hakkı olan uluslararası yarışmalara katılmaktan çeşitli baskılarla dışlanmakta, mahrum bırakılmaktadırlar" diye konuştu.

Küçük, oyunların KKTC'de düzenlenmesiyle Kıbrıs Türkü'ne büyük moral verildiğini anlatarak, -Buradan yükselmekte olan bu dostluk ve kardeşlik mesajını tüm dünyaya iletmemize katkı koyuyorsunuz. Bu kararın altında imzası olanlar, yüreği, kalbi Müslüman Kıbrıs Türk halkı için çarpanlar, spor yoluyla ülkeleri arasında önemli bir köprü kurmuşlar ve Kıbrıs Türk halkına bir el uzatmışlardır" ifadesini kullandı.

Oyunların KKTC'de düzenlenmesinin Kıbrıs Rum kesimine de bir mesaj vermesi gerektiğini bildiren Küçük, şunları söyledi:

"KKTC'yi bugün bir adım öteye taşıyan bu olay ile yıllardır anlaşma yapmak istemeyen, BM'nin planlarını elinin tersiyle iten Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne de gerekli mesajı ilettiğini düşünüyorum. Umarım bu mesajı doğru okurlar ve uzlaşmaz, baskıcı tutumlarını bir kez daha gözden geçirerek, ortak olarak yaşadığımız bu adadaki çözüm çabalarına daha yürekli destek verirler" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Bakan Suat Kılıç, Türkiye ve KKTC salon futbol takımları müsabakasının başlama vuruşunu yaptı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER