ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 21:31

KKTC'de müzakere zirvesi


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile Kıbrıs müzakereleri öncesinde "zirve" toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Başbakan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Denktaş ve Dışişleri Bakanı Nami ile Kıbrıs müzakere sürecini görüşerek fikir alışverişinde bulundu. Görüşmeye, Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Temsilcisi Osman Ertuğ, müsteşar Hasan Güngör ile müzakere heyetinden Güneş Onar da katıldı.

Başbakan Yorgancıoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanı Eroğlu, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Osman Ertuğ'un New York'ta temaslarda bulunacağını belirtti. Yorgancıoğlu, "Bu görüşmede Kıbrıs konusuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduk, sorunun çözümüne nasıl daha iyi katkı koyabileceğimizle ilgili görüşlerimizi karşılıklı olarak paylaştık" dedi.

Maraş konusunun toplantıda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Yorgancıoğlu, Maraş'ın bütünlüklü çözümün bir parçası olduğunu devamlı söylediklerini, dolayısıyla bu konuda yeni bir görüşmeleri olmadığını ve Eroğlu ile düşüncelerinin örtüştüğünü kaydetti.

"Maraş önerisinin Türkiye'ye götürülebileceğine yönelik söylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Yorgancıoğlu, "Bizim bu konuyla ilgili çok somut verilerimiz yok. Bize gelen bilgiler sözlü olan bu konuların henüz yazılıya dökülmediği, yazılı bir talebin olmadığı şeklindedir. Bunu dikkate almamız pek doğru değil" yanıtını verdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER