ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:23

KKTC, Kıbrıs gazilerine madalya verecek


 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Barış Harekâtı’na Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde katılarak gazi olanlara ve öncesinde Kıbrıs'ta mücadele veren mücahitlere 'Milli Mücadele Madalyası' verecek.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER) Malatya Şube Başkanı Bayram Akdemir, yaptığı açıklamada, KKTC Meclisi'nin aldığı kararla Kıbrıs Barış Harekâtı’na TSK bünyesinde katılıp gazi olanlara ve öncesinde Kıbrıs'ta mücadele veren mücahitlere Milli Mücadele Madalyası verileceğini açıkladı.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan ve Milli Mücadele Madalyası almak isteyen gazilerden gerekli evrakları derneklerine ulaştırmalarını isteyen Akdemir, "KKTC Meclisi almış olduğu kanunla, Kıbrıslı mücahit ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde harekâta katılan gazilerimize, 'Milli Mücadele' madalyası verilmesi için gerekli çalışmalarını tamamlamıştır. Bizler gazilerimizin hak ettikleri madalyayı almaları için ilimizde bulunan gazilerimizin, derneğimize üye olsun veya olmasın mutlaka 10 Şubat’a kadar derneğimize gerekli evraklarını getirmelerini bekliyoruz. Belirtilen tarihten sonra KKTC Konsolosluğu'na tamamlanan evrakları teslim edeceğimizden, gazilerimizin mağdur olmamaları için bir an evvel derneğimize müracaat etmelerini bekliyoruz.” dedi.

KKTC Meclisi'nin 23 Ocak 2012 tarihli KKTC Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe giren 'Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü' uyarınca hak sahiplerine Milli Mücadele Madalyası verilmesini kararlaştırılmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER