ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:00

"KK isim değiştirip, silah bırakacak"


Devlet ile PKK arasındaki görüşmelerde 1996'dan itibaren rol alan 'Balıkçı' lakaplı İlhami Işık, çözüm sürecinde kritik sürecin geride kaldığını, PKK’nın isim değiştirip, silah bırakmasının an meselesi olduğunu söyledi.

İlhami Işık, Kanal 5 Televizyonu’nda katıldığı ‘Son Gündem’ adlı haber programında, birçok PKK’lının sınırı terk ettiğini, PKK ile görüşmelerin daha önceki hükümetlerce de yapıldığına dikkat çekti. PKK’nın silah bırakmasının an meselesi olduğunu açıklayan İlhami Işık, “Artık kritik süreçleri bir bakıma geride bıraktık. PKK, sonbaharda kongre yapacak. Hem isim değiştirecek hem de silah bırakacak.” dedi. İlhami Işık, birçok PKK’lının sınırı terk ettiğine işaret ederek, PKK ile daha önce de benzer görüşmelerin tüm hükümetler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

"PKK İLE GÖRÜŞMEYEN HÜKÜMET YOK"

12 Ocak 2000 tarihinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile koalisyon ortakları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz’ın imzaladığı mutabakat metniyle Öcalan’ın idam sehpasından kurtarılmasına da değinen Işık, “Bir süreçti. Devlet ile İmralı görüşmeleri vardı. O görüşmeler sonucunda devletin istihbarat birimleri Bahçeli’yi de bilgilendirdiler. Sayın Bahçeli bir devlet adamına yakışan tutum ile o kararı verdi. Çünkü Öcalan asılsaydı ülke kaos ile karşı karşıya kalacaktı. Yani görüşmeler sonucunda Öcalan’ın asılmasından vazgeçildi ve olası bir Türk-Kürt çatışması engellendi. Bugün ulusalcılar ile aynı safta duran Demirel döneminde de görüşmeler yapıldı.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER