ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 12:03

Kızını sözleşmeyle satan baba cezaevinde


Antalya’da, 13 yaşındaki kızı E.Y.’yi 5 bin lira karşılığında bir hurdacıya sözleşmeyle sattığı iddiasıyla yargılanan baba Osman Y., İstanbul’da gözaltına alındı. 7 yıl 9 ay 22 günlük cezası kesinleşen Osman Y., cezaevine gönderildi. Daha önce genç kızı satın aldığı gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırılan 54 yaşındaki Yusuf A. cezaevinde kendisini asarak intihar etmişti.

Antalya’da 2006 yılında meydana gelen olayda 13 yaşındaki E.Y., babası Osman Y. tarafından, oğlunun çalıştığı inşaat malzemeleri dükkanının sahibi Yusuf A.’ya 5 bin lira karşılığında satılmıştı. 12 Şubat 2006’da düzenlendiği öğrenilen sözleşmede E.Y.’nin vesikalık fotoğrafı ile “Kızımı 5 milyon liraya sattım. Bu tarihten itibaren kızım E.Y.’yi Yusuf A.’ya teslim ediyorum.” ibaresi olduğu tespit edilmişti.

Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan şüphelilerden hurdacı Yusuf A.’ya 'Cinsel istismar amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' ve 'Zincirleme olarak cinsel saldırı' suçlarından 24 yıl hapis cezası verilmişti. Baba Osman Y. ise aynı davada 'Cinsel amaçlı özgürlüğünün kısıtlanmasına ve cinsel saldırıya yardım etmek' suçlarından 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası almıştı. Aynı ceza maddelerinden yargılanan anne Gülay Y. ise evinde söz sahibi olmaması nedeniyle beraat etmişti.

Mahkemenin kararları Yargıtay’a gönderilirken duruşmadan sonra tekrar cezaevine gönderilen tutuklu zanlı Yusuf A. hastalığı yüzünden kaldırıldığı revirde intihar etmişti. Yusuf A.’nın revirin banyosunda üzerindeki pijamayı yırtarak yaptığı iple kendisini astığı tespit edilmişti.

Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin olayla ilgili verdiği kararların 2012 yılının Mart ayında onanmasının ardından tutuksuz yargılanan baba Osman Y. polis tarafından aranmaya başlamıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Aranan Şahıslar Büro Amirliği’ne bağlı ekipler önceki gün Küçükçekmece’de bir akrabasının yanında kaldığını tespit ettiği Osman Y.’yi yakalamak için operasyon düzenlendi. Sabah saatlerinden yapılan baskında Osman Y. gözaltına alındı.

Aranan Şahıslar Büro Amirliği’ne getirilerek hakkındaki işlemler tamamlanan Osman Y. daha sonra önce adliyeye daha sonra da cezaevine gönderildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER