ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 16:06

Kızıltepe'deki kazılarda kemiklere ulaşıldı

Kızıltepedeki kazılarda kemiklere ulaşıldı


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen faili meçhul cinayetler kapsamında yapılan kazı çalışmaları sürüyor. Yurteri köyünde eski bir kilisenin bahçesinde başlatılan kazılarda kemik parçalarına ulaşıldı. Kazı alanında 1995 yılında cezaevinde çıktıktan sonra bir daha haber alınmayan Abdulbaki Birlik, Kemal Birlik, Zübeyir Birlik ve akrabaları Zeki Alabalık'ın cenazeleri aranıyor.

    Kızıltepe’de 1990’lı yıllarda 52 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor. Başsavcılık 2008 yılında Katarlı köyünde yaptığı kazılarda 2 kişiye ait kemik bulmuş ve kemiklerin Necmettin ve Şemsettin Yalçınkaya kardeşlere ait olduğu Adli Tıp Kurumu'nca tespit edilmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı Katarlı köyünde nisan ayında tekrar başlattığı kazılarda kemiklere ulaşmıştı.

    Soruşturmayı yürüten savcılık, mayıs ayında Aysun köyünde başlattığı çalışmalara ara vermiş, haziran ayında ise yeniden başlatmıştı. Aysun köyünde 3 kişiye ait kemiklere ulaşıldı. Söz konusu kemiklerin 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınmayan Abdulvahap Ateş, Mehmet Emin Abak ve Yusuf Tunç’a ait olduğu iddia ediliyor.

    Savcılık, 1995 yılında kaybolan 4 kişiyi bulmak için sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında Yurteri köyünde kazı çalışması başlattı. Kilisenin bahçesinde bulunan su kuyusunda başlatılan çalışmalarda kemiklere ulaşıldı. Cumhuriyet Savcısı'nın nezaret ettiği çalışmalar devam ediyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER