ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 17:11

Kızılcaköy'e esrar aramaya gelmişler


Aydın'ın Köşk ilçesinde köylülerin meydan dayağı attığı 3 şüpheliden biri serbest bırakılırken, diğer ikisi yoğun bakım servisinde tedavi görüyor.

Aydın'ın Köşk ilçesine bağlı Kızılcaköy'de önceki gün gece köylüleri tehdit edip silah çeken 5 kişi ile köylüler arasında tartışma çıkmıştı. Sağa sola silahla ateş ederek köyden kaçmaya çalışan şahsılardan biri köylülerin elinden kaçmayı başarırken, diğer üçü köy meydanında öldüresiye dövülmüş ve polis ve jandarmaya teslim edilmemişti. Köylülerin feci şekilde darp ettiği şüpheliler, Köşk Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek'in devreye girmesiyle sağlık görevlileri tarafından şahısların ilk kontrolleri yapılmıştı. Ancak köyden çıkarılıp sağlık kuruluşuna götürülmesine izin verilmemişti. Köye gelen Savcı Zeki Polat'ın cami avlusunda ifade alma işlemlerini tamamlamasının ardından köy imamının da devreye girmesiyle olayın üzerinden 7 saat geçtikten sonra şüphelileri taşıyan araçların köyden çıkmasına izin verilmişti.

Olay sonrası şüpheliler Gökhan A. ambulans ile, Serkan B. polis aracı ile, Engin B. ise jandarma aracı ile köyden çıkarılarak Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar. Hastanede yapılan incelemenin ardından Gökhan A. ve Serkan B. yoğun bakım servisine alındılar. Darbeye bağlı vücutlarında ağır yaralar oluşan Gökhan A.'nın burnu ve yüzündeki birçok kemiğin kırık olduğu tespit edildi. Serkan B.'nin ise vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri oluştuğu ve tedavisinin yoğun bakım servisinde sürdüğü öğrenildi. Gökhan A.'nın yüzü ve burnundaki kırıklar nedeniyle hafta içinde yeniden ameliyata alınacağı belirtildi.

Gökhan ve Serkan'a nazaran sağlık durumu daha iyi olduğu tespit edilen Engin B. hastanede ayakta tedavi edilerek jandarmaya teslim edildi. Aydın İl Jandarma ekipleri tarafından hakim karşısına çıkarılan şüphelinin serbest bırakıldığı öğrenildi.

ESRAR ARAMAYA GELMİŞLER

Olaya karışan şüphelilerin niçin köye geldikleri ve olayın gerçek yüzü yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Geçtiğimiz yıl jandarma ekiplerinin 70 bin kök dişi Hint keneviri ele geçirilen köyde bu yıl da kenevir olduğunu düşünen şüphelilerin kenevir aradıkları bildirildi. Daha önce de köyün üst bölgelerinde bulunan ormanlık alanda birkaç defa daha görülen şüphelilerin kenevir bitkilerini bulmak için köylü ile karşı karşıya gelmesi üzerine olayların patlak verdiği ileri sürüldü.

OLAYIN ETNİK YÖNÜ YOK

Köylülerin yakaladıkları kişileri linç etmek istemesinin doğru olmadığını savunan Vali Kerem Al, "Köyde ilk etapta gelen 5 kişiden 2'sinin kaçtığı ifade ediliyor. Köylüler yakaladıkları üç kişiyi linç etmek istemiş. Darp edilen iki kişinin hastanedeki tedavileri devam ediyor. Köylüler ve bu kişilerin ifadesinde linç edilmek istenen kişilerin köye Hint keneviri için geldikleri sanılıyor. Yaşanlar hepimizi çok üzdü. Köylü vatandaşlarımızın tahrik olduğunu düşünüyorum. Aydınımıza yakışmayan linç girişimi hiç hoş olmadı. Köy sakinlerinin yakaladıkları kişileri jandarmaya teslim etmeleri gerekirdi. Kayıp olduğu iddia edilen ve hastanede tedavileri süren kişiler ile köy sakinlerinin dinlenmesinin ardından olay tüm yönleriyle açığa çıkacaktır. Ancak şu ana kadar olayın etnik bir boyutunun olmadığı görülüyor. Çünkü linç edilmek istenen 3 kişiden sadece birisi doğu kökenli." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER