ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 15:39

Kızılay, kan ihtiyacının yüzde 82’sini karşılıyor


Türk Kızılayı, geçen yılki 1 milyon 469 bin ünite kan bağışı rakamı ile ülkenin kan ihtiyacının yüzde 82’sini karşılar hale geldi.

    Kızılaydan '14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü' için yapılan açıklamada, kan hizmetlerinin kurulup gelişmesi görevini 1957 yılında üstlenen ve bugün gelinen noktada önemli rakamlara ulaşan kuruluşun bağışçılarını teşekkür ettiği bildirildi.

    Kuruluşundan itibaren gerçek gücünü, yüce insani değerler doğrultusunda yardım ellerini ihtiyaç sahiplerine uzatan bağışçılarından aldığı vurgulanan açıklamada, “Hiçbir karşılık beklemeksizin Kızılay’a emanet edilen en kutsal bağış, bir hastanın ya da yaralının hayata tutunmasını sağlayan kandır. Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde Türk Kızılayı’nın 2005 yılında uygulamaya koyduğu 'Güvenli ve Gönüllü Kan Bağışı Programında' yıllık 300 bin ünite kan bağışı rakamından, 2012 yılsonu itibariyle yıllık 1 milyon 469 bin ünite kan bağışı rakamına ulaşılmıştır. Bu rakam, 2012 yılında ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 82’sinin Türk Kızılayı tarafından karşılandığını ifade etmektedir.“ denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER