ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 13:49

Kızılay Başkanı, Süryani lideri Çetin’i ziyaret etti


 Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan Süryanilerin durumunu görüşmek için Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Patrik Vekili Metropolit Yusuf Çetin’i ziyaret etti.

Kızılay Başkanı Akar, Suriye’den kaçarak ülkemize sığınan, başta İstanbul olmak üzere Mardin, Midyat ve Adıyaman’da yaşayan Suriye Süryanilerinin durumunu görüşmek üzere Beyoğlu'ndaki İstanbul Süryani Ortodoks Metropolitliği’ne geldi. Kızılay Başkanı Akar, Patrik Vekili Metropolit Yusuf Çetin’le görüştü.

Bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Kızılay Başkanı Akar, “Özellikle Suriye’den kopup gelen Süryani cemaatine bağlı insanların zarara uğrayıp uğramadığını öğrenmeye, talimatları varsa onları almaya ve ihtiyaçları varsa onu gidermeye geldik. Biz Süryani Ortodoks cemaati ile hep iç içeyiz. Diğer yardıma muhtaç insanlara olduğu gibi, Süryani Ortodoks Cemaati mensuplarına da yardım etmeye hazırız.” dedi.

'MISIR'A YARDIMA HAZIRIZ'

Mısır’da süren çatışmalarla ilgili yardıma hazır olduklarını belirten Akar, “Kızılay olarak Mısır’a yardım etme isteğimizi yetkili mercilere ilettik. Şu ana kadar olumlu cevap alabilmiş değiliz. Büyük bir trajediye şahit olmaktayız. Zarar görenlere yardım etmek için hazır vaziyette bekliyoruz.” diye konuştu.

Kızılay’ın yaptığı çalışmaları öven Yusuf Çetin, İncil’den de örnekler vererek Kızılay ve Akar’ıN yaptığı çalışmaları tebrik etti. Türkiye’nin pek çok yerinde yardım bekleyen Süryani aileler olduğunu vurgulayan Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin ise, “Maalesef Süryaniler kamplarda kalamıyorlardı. Dışişleri Bakanlığı’nın yardımıyla kamplarda kalmaya başlayacaklar. Ortalama 500 aileye yardım yapıyoruz. Cemaatten topladığımız yardımlar var. Kızılay’dan verilen erzakları dağıtıyoruz. Ateş topuna dönen bu bölgede Kızılay’ın görevi çok zor. Özellikle Batı’nın bu kadar duyarsız olduğu konuya ülkemizin yaptığı yardımlar sebebiyle gurur duyuyoruz. Bu yangının bir an önce durmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER