ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 11:32

Kızılay, 20 uzmanını gönderdi

Kızılay, 20 uzmanını gönderdi

İşçi yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanlara psiko-sosyal destek verilecek.


Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, işçi yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanlar psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, bu amaçla Ankara'dan 20 uzmanın bölgeye geldiğini söyledi.

Akar, yaptığı açıklamada, Soma'daki maden ocağında yaşanan olayın haberini alır almaz kurtarma çalışmalarına iki yönlü destek verdiklerini belirtti.

Öncelikli olarak kan temini konusunda tedbir aldıklarını dile getiren Akay, "Yaralı kurtulup kan ihtiyacı yaşayabilecek insanlarımızın olacağını düşündük ve gereken tedbirlerimizi aldık. Çok şükür böyle bir ihtiyaç duyulmadı. Halen daha arkadaşlarımız teyakkuz halinde bekliyorlar. İkincisi ise lojistik açıdan bir sistem oluşturduk. Olayın yaşandığı bölgede çadırlar kurduk" diye konuştu.

Akar, olayın yaşandığı yerde çok sayıda arama kurtarma ekibinin bulunduğuna işaret ederek, bunların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik de faaliyet gösterdiklerini ifade etti.

Bölgede çalışanların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olay yerinde çok sayıda çadır kurduklarını kaydeden Akar, şöyle devam etti:

"Aşevi tırımız da bölgedeki yerini aldı. Gece boyunca da Soma merkezindeki hastanenin önündeki ikram araçlarımızdan vatandaşlara sıcak çorba, çay, kumanya dağıtıldı. Yaklaşık 6-7 bin kumanyanın dağıtımı yapıldı. Çay ikramları oldu. Sabaha karşı da çorba dağıtımı başladı. Şu anda da ikramlarımız devam ediyor."

Psiko-sosyal destek elemanları bölgede

Akar, kendisinin de olay yerinde bulunduğunu belirterek, gece boyunca alanda 50 personelle görev yaptıklarını bildirdi.
İşçi yakınları ve olaydan dolayı travma yaşayan diğer insanların psiko-sosyal desteğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Akar, bu amaçla Ankara'dan 20 psiko-sosyal destek elemanının bölgeye geldiğini söyledi.

Akar, Türk Kızılayı olarak bölgeye uzman ve idari personel takviyesi yapmaya devam ettiklerini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER