ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:22

Kıyıda kaçak yapılaşmaya son


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye kıyılarının yüzde 98'inin kıyı kenar çizgisini belirledi. Çalışmayla kıyı kenar çizgisi olmayan bölgelerde, bunun tespiti ve onayı için yaklaşık bir yıl beklemek zorunda kalan yatırımcının işi kolaylaşacak.
     AA muhabirinin, Bakanlıktan aldığı bilgiye göre, yatırımcının işini kolaylaştırmak ve kıyılarda kaçak yapılaşmayı engellemek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kıyı kenar çizgisi bulunmayan alanların envanterini çıkardı.
     Buna göre, 1975'ten 2011'e kadar Türkiye kıyılarının sadece yüzde 58'inin kıyı kenar çizgisinin tespit edildiği ortaya çıktı.
     Bakanlık, yaklaşık 4 bin kilometrelik alanın kıyı kenar çizgisini ise 2 yılda belirledi. Böylece Türkiye'nin 8 bin 591 kilometrelik kıyılarının yüzde 98'inde çalışma tamamlandı. Böylece deniz, göl ve nehir kıyıları ile bunların devamı niteliğindeki sahillerin korunması ve kamunun kullanımına açılması sağlanacak.
    
     -Yatırım için bir yıl beklenmeyecek-
    
     Kıyılarda planlama sürecinde yaşanan aksaklıkları yatırımcı lehine çevirmeyi amaçlayan Bakanlık, zaman kaybının ortadan kalkmasını sağlayacak.
     Kıyı kenar çizgisi bulunmayan bölgede yatırım yapmak isteyenler, önce çizginin tespiti, daha sonra da onaylanması için yaklaşık bir yıl beklemek zorunda kalıyordu. Çalışmayla yatırımcıların zaman kaybetmesi önlenmiş olacak.
    
     -Kıyılarda son durum-
    
     Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Aydın, Muğla, Zonguldak, Samsun, Kırklareli, Bursa, Kocaeli, Bartın, Düzce, Artvin, Giresun, Rize, Trabzon, İstanbul, Sakarya, Edirne ve Kastamonu'nun kıyı kenar çizgilerinin tespiti tamamlanarak onaylandı.
     İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Sinop, Ordu, Tekirdağ ve Yalova'da da işlemler onay aşamasına getirildi.
     Burdur ve Çıldır göllerinin kıyı kenar çizgisi tespit edilip onaylanırken, Van Gölü kıyı kenar çizgisi de onay aşamasında bulunuyor.
     Tüm kıyıların master planları ve bütünleşik kıyı alanları planlamasının ise 2014 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER