ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 16:31

Kıyak: Osmanlıca zorunlu ders olsun


Türkiye Cami ve Kur’an Kursları Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, ilkokuldan itibaren Osmanlıcanın okullarda zorunlu ders olarak okutulması gerektiğini söyledi.

Kıyak, yaptığı açıklamada, tarihte destan yazan Osmanlı’nın torunları olarak Osmanlıca'nın kesinlikle öğrenilmesi gerektiğini belirtti. Osmanlıca’nın ilkokuldan başlayarak zorunlu ders olarak okutulmasını talep ettiklerini ifade eden Kıyak, “Eğitim sistemimizin kapılarını tarihine açmak gerekiyor. Bu eğitimimizi en az çağdaş ve demokratik dünyayla bütünleştirmek kadar önemlidir. Osmanlıcanın, ilköğretim sıralarından itibaren zorunlu ders olmasının, eğitim sisteminin zaruri bir ihtiyacı ve milletin öz vicdanının gereğidir.” dedi.

Yeni neslin, hâsılı milletin tarihiyle ve ecdadıyla arasındaki duvarı yıkacak yegane reformun Osmanlıcanın zorunlu ders olarak okutulması olduğunu dile getiren Kıyak, şunları kaydetti: “Türk eğitim sisteminin yaygın, derin ve tarihi sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Medeniyetinin ve şanlı tarihinin bin yıllık birikimine ulaşmak, Yeni ve Büyük Türkiye'nin eğitim hedeflerinden birisi olmalıdır. Osmanlıcayı bilmeyen bir nesil ile tarihimizden uzaklaştırılır iken, aslında ana dilimizden de bir hayli uzaklaştırılmışız. Türk edebiyatına milyonlarca eser kazandıran, milyonlarca arşiv belgesinin oluşturulduğu tarihî bir yazı dili olan Osmanlıca, yaklaşık bin yıllık siyasî, sosyal, ekonomik, askerî ve kültürel tarihini okuma, anlama ve tarihinden ders alarak geleceğe o büyük vizyondan bakma imkânı sağlayacaktır.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER