ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 11:30

Kivi fidanı dağıtılmaya başlandı

Kivi fidanı dağıtılmaya başlandı


Anavatanı Çin olan, Türkiye’ye ilk defa 1988 yılında gelen kivi, artık Karadeniz Bölgesi’nin fındıktan sonra alternatif ürünleri arasında yer almaya başladı.

Sadece Samsun’a bağlı Atakum, Alaçam, Bafra, Yakakent, Ondokuzmayıs, Çarşamba ilçelerinde kapama bahçe olarak bin 494 dekar alanda kivi üretimi yapılıyor. Üretilen kiviler başta bölge olmak üzere Türkiye’nin her tarafına pazarlandığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Kadir Güven, bu sayede kivinin bölge halkı için önemli bir alternatif ürün haline geldiğini aktardı.

Bölge şartlarında uygun ekolojisi bulunan kivinin uygun parsellere dikiminin yapıldığını kaydeden Kadir Güven, bu kapsamda Samsun İl Özel idaresi ve Çifti Katkı Payları ile alımı gerçekleştirilen 690 adet kivi fidanının Çarşamba ve Terme ilçelerinde dağıtımını gerçekleştirdiklerin söyledi. Fidanları alan üreticilerin uygun hava ve toprak koşullarında dikiminin gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eden Güven, uygun şartların olmaması durumunda dağıtımı yapılan fidanların tüplü olması nedeniyle dikime kadar uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER