ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 15:30

KİT’lerin reklam kriterleri Meclis'te


CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Halk Bankası’nın ardından Ziraat Bankası, Emlak Konut ve Çay İşletmeleri’nin tiraj payları, izlenme ve dinlenme oranları düşük ama imtiyazlı medya kuruluşlarına verdikleri reklamları sordu.

CHP Gaziantep Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi Mehmet Şeker, KİT’lerin reklamlarını, bazı imtiyazlı medya kuruluşlarına kaynak aktarmak için kullandıklarını söyledi. Şeker, Halk Bankası ile ilgili verdiği soru önergesinin ardından, Ziraat Bankası, Emlak Konut ve Çay İşletmeleri hakkında da birer soru önergesi vererek, bu kurumların yüksek oranda reklam verdiği televizyonların izlenme payının yüzde 2’nin altında olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan’a Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a Ziraat Bankası, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e de Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün televizyon kanallarına verdikleri reklam kriterlerini soran Şeker, bu üç kurumun da izlenme oranları çok düşük medya kuruluşlarına oldukça yoğun reklam verdiklerine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan’a ve ilgili bakanlara “Kamu kurumları reklam verirken hükümet yanlısı yayın yapılmasını bir kriter olarak belirlemekte midir?” diye soran Şeker, her üç kurumun 1 Ocak-31 Aralık 2013 arasında hangi televizyon ve radyo kanallarıyla, hangi gazetelerle ne kadarlık reklam ve sponsorluk anlaşması yapıldığını, bu kanal ve gazetelerin izlenme dinlenme oranları ile tiraj paylarının ne kadar olduğunu sordu. Şeker ayrıca, yüksek tiraj, izlenme ve dinlenme oranı olan medya kuruluşlarına hiç reklam verilmemesinin nedenlerinin de açıklanmasını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER