ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 15:30

Kitap kurtları Kayseri'de buluşuyor

Kitap kurtları Kayseride buluşuyor


Kılıçaslan Eğitim Kurumları ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün birlikte düzenlediği 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması'na bu yıl 65 ilden 600 okul, bin 139 öğrencisiyle katılıyor.

Bu yıl 65 ilden gelecek olan 601 öğretmen ve bin 141 öğrenci 11 Mayıs Cumartesi günü yine büyük bir okuma şenliğinin aktörleri olacak. Konu ile ilgili bilgi veren Kılıçaslan Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Köksal, geleneksel hale gelen yarışmaya ilginin arttığını ifade etti. Köksal, "Türkiye’nin az okuduğuyla ilgili olumsuz eleştirilerin her fırsatta yapıldığı ve batının ön plana çıkarıldığı günümüzde, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kılıçaslan Eğitim Kurumlarının birlikte düzenlediği Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması’nın 5’incisine ülkemizin her köşesinden gelen büyük teveccühle yine adeta ezber bozuluyor. Ulusal düzeydeki en kapsamlı okuma organizasyonu olan ve kaybedenin bulunmadığı yarışmaya bu yıl 65 ilimizden 600 okul, bin 139 öğrencisiyle katılırken, beş yıl içerisinde okuttuğumuz eser sayısı 110’a, Kayseri’de ağırladığımız kitap kurdu sayısı da 7 bin 200’e ulaştı. Danışman öğretmenlerimize uyguladığımız anketlerin ışığında, birçok okulun belirlenen eserleri okuttuktan sonra kendi öğrencileri arasında da seçme yaptığını dikkate alırsak, bu seferberliğin 10 binlerce öğrenciyi kapsadığını rahatlıkla söyleyebiliriz." dedi.

İlk iki yıl il bazında etkinliğin yapıldığını hatırlatan Köksal, ulusal anlamda beşinci organizasyonu yaptıklarını anlatarak, "Bu yarışma ile görülüyor ki, Türkiye gençliği eğer ciddi anlamda yönlendirilirse, kitap okuma konusunda oldukça mesafe alacaktır. Bunu aldıkları mesafeden görmek de mümkündür." şeklinde konuştu.

Sınav 4 ay öncesinde hem ortaokul hem de liselere yönelik belirlenen 10 eserden sorular yer alacak şekilde yapılıyor. Sınavda dereceye giren öğrencilere para ödülü, öğretmen ve okullara da çeşitli hediyeler veriliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER