ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:32

Kitap kurtları hafta sonunu bekliyor


Türkiye'nin kitap ve kitap okurlarıyla ilgili en kapsamlı etkinliği olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, ilk gün itibariyle 42 bin kişiyi ağırladı. Genç okurların akınına uğrayan fuar, özellikle hafta içi olması nedeniyle öğrencilerin gözdesi oldu. Güncel kitapların yanında, tarih, mizah, bilim-kurgu türlerinin daha çok ilgi gördüğü fuarda geçen yıl 452 bin olan toplam ziyaretçi sayısının aşılması hedefleniyor.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ile Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle bu yıl 32. kez açılan fuara 28 ülkeden uluslararası katılım gerçekleşiyor. 690 yayınevinin 300 etkinlik ile yer aldığı fuarın bu yılki onur konuğu Çin. Çinli yayıncılar 100'ün üzerinde yayıneviyle fuarda hizmet veriyor. Fuar'ın her geçen yıl ilgi oranını artırması en çok organizatörleri ve yayınevlerini memnun ediyor. Geçen yıl fuarı 452 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten yetkililer, bu yıl açılışın yapıldığı Cumartesi günü 42 bin ziyaretçinin fuarı gezdiğini kaydetti. Geçen yılki rakamların geride kalacağını düşündüklerini belirten organizatörler, ikinci gün ziyaretçi rakamının 58 bin kişiye ulaştığını açıkladı. Ortak düşünce ise metrobüs hattının Tüyap'a kadar ulaşması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması da ziyaretçi sayısını olumlu etkiliyor.

FUARDA HER YER ÖĞRENCİ, HER YER CIVIL CIVIL

Geçen yıl 'çocuk' temasıyla ziyaretçilerin karşısına çıkan fuarın bu yılki teması 'Tarih, geçmişteki gelecek' olarak belirlendi. Yine istatistiki verilere göre geçen yılki ziyaretçilerin yüzde 76'sının 40 yaş altında olması önemli bir gösterge. Hafta içi ziyaretçi profiline bakıldığında okul çağındaki çocukların sayısında ciddi bir artış gerçekleşiyor. Yayınevi yetkilileri, öğrencilerin toplu olarak fuarı ziyaret ettiklerini, hafta içi yaşanan cıvıl cıvıl ortamın nedeninin bu olduğunu ifade etti.

Remzi Kitabevi Fuar Satış Sorumlusu Hasan Kaya, öğrencilerin hafta içi yoğunluğunun ardından asıl okurların hafta sonu fuara geldiğini söyledi. Kaya, yazarlarla bir araya gelmek isteyen okurların da yine hafta sonunu tercih ettiğini ifade etti. Kaya, özellikle ders kitapları ile birlikte yardımcı kitapların büyük rağbet gördüğünü hatırlatarak, "Okulların verdiği yüz temel eserler ve bunun yanında yeni çıkan kitaplar rağbet görüyor. Popüler yazarların kitapları takip ediliyor." dedi.

Nil Yayınları Fuar Müdürü Halil Aydın da, öğrencilerin hafta içi ilgisinin devam ettiğini, bunun yanında kültür grubu satışlarında çalışan ve üniversite öğrencilerinin ağırlıkta olduğunu söyledi. Aydın, "Aile ile ilgili eserleri çok satıyoruz. Bunun yanında çocuklar için boyama kitapları, zeka geliştirici kitaplar ve milli-manevi değerleri içeren eserler daha çok satılıyor." şeklinde konuştu.

10 Kasım'a kadar açık olacak fuarda yaklaşık 2 bin imza günü yapılması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER