ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 11:45

Kitap kapağında izinsiz kullanılan resme dava


Yazdığı bir kitabın kapağında, başkasına ait bir resmi izinsiz kullandığı iddia edilen öğretim üyesinin 5 yıla kadar hapsi istendi.
Ankara Cumhuriyet Savcısı Nadi Türkaslan tarafından hazırlanan iddianamede, Fatih K. tarafından yazılan kitabın kapağında, kendi çizdiği resmi gören Ayşe K'nın, şikayette bulunması üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.
İddianamede, savcılık ifadesine yer verilen Ayşe K, resimle uğraştığını, şüpheli Fatih K'yı üniversiteden tanıdığını kaydetti.
Fatih 'nın, kendisinden, kitap kapaklarında kullanılmak üzere resim yapmasını istediğini anlatan Ayşe K, "Kendisine birkaç resim yaparak verdim. Ancak söz konusu kitabın kapağındaki resmi vermedim. Nereden temin ettiğini bilmiyorum" dedi.
Söz konusu kitabın kapağındaki resmin, 2008'de yaptığı bir yağlıboya tablo olduğunu iddia eden Ayşe K, Fatih K'dan şikayetçi oldu.
-Suçlamayı kabul etmedi
Şüpheli Fatih K. da ifadesinde, Ayşe K. ile aralarında duygusal bir yakınlık olduğunu ileri sürerek, yazdığı kitabın kapak resminin, Ayşe K. tarafından verildiğini iddia etti.
O dönemde evli olan Ayşe K'nın, resmin üzerine isminin yazılmasını istemediğini ileri süren Fatih K, "Ben de kitabın arka kapağına, 'Kapak resmi: A.K' diye yazdırdım. Suçlamayı kabul etmiyorum" dedi.
Tanık anlatımlarından, ifadelerden Fatih K'nın, suçlu bulunduğu ifade edilen iddianamede, Fatih K'nın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 71. maddesi uyarınca, "Başkasının eserini izinsiz çoğaltmak" suçundan 5 yıla kadar hapsi istendi.
İddianamede, Fatih K'nın, TCK'nın 53. maddesi gereği, "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması" da talep edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER