ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:25

Kist var diye ameliyat oldu gazlı bez çıktı


Adana'da geçen hafta kist var diye ameliyat olan kadının karnından 1,5 yıl önce sezaryen ameliyatı ile doğum yaptığı sırada unutulduğu iddia edilen gazlı bez çıktı. Ailenin şikayette bulunması üzerine Hatay'daki hastane yönetimi, konuyla ilgili idari soruşturma başlattı.

Feray Karakaya, yaklaşık 18 ay önce Hatay Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde sezaryenle doğum yaptı. Elanur ismini verdikleri bir kızı olan Feray Karakaya'nın karnında daha sonra tenis topu büyüklüğünde şişlik oluştu. Doğum sonrasında kilo vermesine rağmen Karakaya’nın karnındaki şişlik bir türlü geçmedi. Dokunulduğunda hareket eden yumru nedeniyle Hatay’da ve Adana’da defalarca doktora giden genç kadının zamanla ağrıları da artmaya başladı. Doktorlar ne olduğunu çözemedikleri yumrunun en sonunda kist olduğuna karar verdi. Yapılan tetkiklerin ardından Adana'da ameliyat olan kadının karnından gazlı bez çıktı.

SAĞLIĞI YANINDA PSİKOLOJİSİ DE BOZULDU

Feray Karakaya, 15 ay önce sezaryenle doğum yaptığını, bezin de o sırada unutulduğunu iddia etti. Doktordan şikayetçi olduklarını aktaran Karakaya, "Bir yıldır sağlığımın yanında psikolojim de bozuldu. Ağrılarım da cabası. Çocuklarımla, eşimle ilgilenemedim. Doktordan davacı olacağız." diye konuştu. Karakaya yaşadıklarını şöyle anlattı: “Antakya’da iyi bir doktor olarak bilinen İ.S. tarafından sezaryene alındım. İyi bir doktor olduğu için tercih ettik kendisini. Herkes Antakya’da İ.S.’yi tercih ediyordu, ben de onun için gittim. İlk önceleri ağrım yoktu, ama sol tarafımda şişlik vardı. Sezaryen haricinde daha önce ameliyatım yoktu. Hatay’da ve Adana’da doktorlara gittim. ‘Köpek kisti’ olduğunu söylediler. ‘İyi huylu ama mikroplu, çok dikkatli olmalısın, darbe almamalısın, patlarsa ölüm riski var.’ dediler. Özellikle 6 aydır çok kötü oldum. Psikolojim bozuldu. Böyle bir şey beklemiyordum. Sağlığımdan oldum. Ölümle de sonuçlanabilirdi. Doktor İ.S., en azından bundan sonra daha dikkatli olur.”

"BU BİR SAĞLIK SKANDALI"

Eşinin sağlığının bozulmasının yanında aile olarak çok zor günler geçirdiklerini aktaran Garip Karakaya ise eşinin karnından gazlı bez çıkmasının ardından aradığı doktorun tepkisine çok üzüldüğünü belirtti. Elanur ile birlikte 3 çocuğunun olduğunu aktaran baba Karakaya, “1,5 yıldır eşim, çocuklarımla ilgilenemedi. Onlara yemeğini ben yedirdim, kıyafetlerini giydirdim. Evimizi bile taşıyamadık, dengemiz bozuldu. Misafir olarak bir yerde kalıyoruz. Zorlanmaması gerektiği, patlarsa ölümcül olduğu söylendi. Bu bir sağlık skandalıdır. Eşimin karnından bez çıktığını duyunca şoke olduk, inanamadık. Günümüzde tıbbın bu kadar ilerlemesi ve doktorların imkanı artmasına rağmen böyle bir şeyin başımıza gelmesine şaşırdık.” dedi.

Sezaryeni yapan doktoru aradığını aktaran Karakaya, “Olur böyle şeyler. Bizim de çalışma şartlarımız çok zor.’ deyip beni geçiştirdi. Bir özür bile dilemedi. Elimizdeki hastane raporlarıyla birlikte savcılığa şikayette bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

HASTANE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Hatay Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin Başhekimi Uzm. Dr. Zeki Kahramanoğlu, konuyla ilgili hastanın şikayetinin kendilerine de geldiğini ve idari soruşturma başlattıklarını söyledi. Bunun yanında ilk etapta incelenen hastanın dosyası ile ameliyata giren doktor ve sağlık personeliyle yapılan görüşmede böyle bir şeyin olmadığına kanaat getirdiklerini, ancak soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Öte yandan söz konusu doktor İ.S.'ye ise ulaşılamadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER