ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:17

'Kişinin kendini tanıması meslek seçiminde rol oynuyor'


 Organizasyonel Girişim Uzmanı Aykut Şen, Moral FM’de yayınlanan Sabah Gündemi programa katıldı. Doğru meslek seçiminin önemine vurgu yapan Şen, meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sıralarken ilk sıraya kişinin kendini tanımasını koydu. Şen, kendini tanıyan kişilerin meslek seçerken daha doğru adımlar atabileceğini söyledi.

Özellikle gençlere okul yaşlarında kendilerini, yetenek ve ilgilerini belirlemek, anlamak ve tanımak için fırsatlar tanınmasını kaydeden Şen, "Toplumun böyle bir rolü var. Kişisel gelişimi doğru değerlendirmeye alan tanınmalı." dedi. Kişisel gelişim adı altında yapılan çalışmaların doğru olduğunu ancak eksik kaldığını savunan Şen, "Kişisel gelişim ile ilgili genellikle görünen yönlere ağırlık veriliyor. Nasıl oturmalı, nasıl konuşmalı, karşımızdaki nasıl etkilemeli gibi başlıklarla dış görünüşe yönelik yapılan çalışmalar eksik kalıyor. Özen gösterilerek çalışmalar yapılması lazım." şeklinde konuştu.

Çalışma hayatındaki ruh halinin önemli olduğunu da ifade eden Şen, kişinin yaptığı işi sevip sevmediğini anlamanın yolu olduğunu söyledi. Şen, "Çalışan kişinin yaptığı iş esnasında zaman kavramını unutuyorsa, enerjisi yüksek, dinamik bir şekilde işine devam ediyorsa olmak istediği yerde anlamına gelir. 'Tekrar dünyaya gelsem yine bu işi yaparım' cümlesini kurabilecek düzeyde gönülden bunu hissediyorsa yapmış olduğu iş için doğru bir tercih yapmış anlamına gelir." diye yorumladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER