ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 21:09

Kışanak’ın açıklaması umut oldu

Kışanakın açıklaması umut oldu


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın, terör örgütü PKK'nın, elinde tuttuğu kamu görevlilerini serbest bırakmaya yönelik çalışma başlattığını açıklaması, Mardin'in Derik ilçesi Derinsu köyünde yaşayan Başaran ailesine umut oldu. Başaran ailesi, 6 Ağustos 2012 günü Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan asker Ramazan Başaran'ın serbest bırakılacak haberini sabırla bekliyor.

Diyarbakır'dan Trabzon'a giden otobüsü, 6 Ağustos 2012 günü durduran terör örgütü PKK mensupları, otobüsteki 3 askeri kaçırdı. Kaçırılan askerlerden Mardin Derik ilçesi Derinsu köyü nüfusuna kayıtlı Ramazan Başaran, acemi birliğini Hatay Serinyol'da tamamladıktan sonra usta birliği olan Giresun'a teslim olmaya gidiyordu. Başaran, dağıtım izni olan 7 günü ailesinin yanında geçirdikten sonra Diyarbakır'dan otobüse binmişti. 6 Ağustos günü otobüsün iftar için mola verdiği sırada ailesi ile son kez görüşen Er Ramazan Başaran'dan o günden beri haber alınamıyor.

BDP eş Başkanı Gülten Kışanak, İmralı görüşmeleri sonrası terör örgütü PKK’nın elinde tutulan kamu görevlilerini serbest bırakacağını açıklamıştı. Bu açıklama, Başaran ailesinde bayram havası estirdi. Oğulları kaçırılan günden beri haber alamadıklarını söyleyen baba Osman Başaran, 10 günü sabırsızlıkla bekliyor.

Baba Başaran, açıklamasında, “Televizyonda haberi duyunca, bedenimi, oğlumuza kavuşma heyecanı sardı. Haber bile bizi sevindirdi. Allah, çocuklarını kaybedenlere yardımcı olsun. Oğlumuzdan haber alamayınca, geçen her gün bize zulüm oldu. Allah, kimseye bu zulmü yaşatmasın.” dedi.

Baba Başaran, Türk-Kürt Kardeşliğine vurgu yaparak, "Türk-Kürt ayrımı yoktur. Zaten kardeşlerdir. Barış, bu kardeşliği pekiştirecektir. Bu barışa katkısı olan herkesi kutluyorum. Bir an önce barış sağlanmalı. Artık kan dökülmemeli. Herkes üzerine düşeni bir an önce yapsın. Artık barış gelsin." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER