ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:32

Kışanak: "KCK davaları hükümsüzleşti"

Kışanak: "KCK davaları hükümsüzleşti"

Gültan Kışanak, KCK davasına destek için İstanbul Adalet Sarayı’nda önemli açıklamalarda bulundu.


BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, çözüm süreciyle birlikte KCK davalarının artık hükümsüz olduğunu savundu. Kışanak, bu davaların bir anlamı kalmadığını herkesin dile getirmesi ve ona göre tutum almasının samimiyet göstergesi olduğunu söyledi.

Kışanak, partisinin eski genel başkan yardımcılarından Fatma Kurtulan ve Tuncer Bakırhan’ın da sanıkları arasında yer aldığı KCK davasına destek için İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Duruşma öncesinde açıklama yapan Kışanak, 2009’dan bu yana sürdürülen KCK operasyonlarının siyasi bir darbe niteliğinde olduğunu savundu.

Bu operasyonların demokratik siyaseti hedef aldığını ileri süren Kışanak, “Umuyoruz bu hukuksuzluk, adaletsizlik, demokratik siyaseti susturma yaklaşımı sona erecek.” diye konuştu.

Bugünlerde çözüm ve demokrasi çabalarının ortada olduğunu belirten Kışanak, “Aslında yeni bir süreçten bahsediyorsak bu yeni sürecin özü esası demokratik siyasetin önünü açmaktır. Demokratik ve özgürce yapılabileceği koşulların oluşmasıdır. Bu nedenle içine girdiğimiz bu süreç nedeniyle de artık bu davalar hükümsüz ve anlamsız hale gelmiştir. Çünkü bu operasyonlar bu davalar zaten siyasi operasyonlardı.” dedi.

Siyaseten de bir çözümden bahsediliyorsa, bir çözüm ve demokratikleşme yaklaşımı varsa bu siyasi operasyonların da artık hiçbir manası kalmadığını ifade eden Kışanak, “Yapanlar açısında da böyledir. Bizim açımızdan zaten bu operasyonun kendisi başıdan beri hukuksuz, adaletsiz, demokrasiyi katleden, siyaseti ortadan kaldıran uygulamalardı. Fakat yapanlar açısından da eğer bugün bir samimiyetten bahsedileceksi bu davaların artık bir anlamının kalmadığını herkesin söylemesi ve buna uygun bir tutum alması gerekiyor. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kurtulan ve Bakırhan'ın da sanıkları arasında yer aldığı KCK davasına bugün İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER