ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 19:07

Kışanak, İskenderun Cemevi ve kiliseleri ziyaret etti

Kışanak, İskenderun Cemevi ve kiliseleri ziyaret etti


BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Hatay’ın İskenderun ilçesinde Cemevi ve kiliseleri ziyaret etti.

İskenderun’da cemevi ve kiliseleri ziyaret ederek Çözüm Süreci ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. İskenderun Hacı Bektaş Veli Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Kemal Soysüren ziyaretten dolayı mutlu olduklarını ve çözüm sürecini desteklediklerini ancak çekinceleri olan noktalar olduğunu söyledi. BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak burada yaptığı konuşmada Alevi vatandaşların haklarının korunduğu bir anayasa istediklerinin altını çizdi. Kışanak konuşmasında Çözüm Süreci'nin Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda önemli bir adım olduğunu ancak demokratikleşmenin sadece kürt sorununun çözümü gibi algılanmaması gerektiniği belirtti. Kışanak, "Demokrasi ya herkes için olmalıdır ya da hiç kimse için.." dedi.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ve beraberindeki heyet daha sonra İskenderun Ortadoks kilisesini ziyaret etti. Burada cemaat başkanı Can Teymur kilise papazı Dimitri Yıldırım ve kilise yöneticileri tarafından karşılanan BDP heyetine paskalya yumurtası ikram edildi. Cemaat başkanı Teymur çözüm sürecini desteklediklerini ve ziyaretten dolayı memnun olduklarını belirtti. BDP Eş Başkanı Kışanak ise bir süre önce kaçırılan Hıristiyan din adamlarının akibeti ile ilgili girişimlerde bulunduklarını ve bu durumdan son derece üzüntülü olduklarını belirterek kutlanmakta olan Paskalya Bayramı'nında Hıristiyan alemine ve ülkeye barış ve huzur getirmesi dileklerinde bulundu.

"PKK 8 MAYISTA ÇEKİLMEYE BAŞLAYACAK"

BDP heyeti Ortadoks kilisesinin ardından Suryani kilisesini ziyaret etti. Uzun yıllar sinema olarak kullanıldıktan sonra 2011 yılında tekrar ibadete açılan kiliseyi gezerek bilgi alan BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, "TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in 'Büyük ölçüde çekilmesi gereken kimse onlar çekilmiştir. Onlar 8 Mayıs der, ama önceden de tedbirlerini alır ve giderler' şeklindeki açıklamasına cevap verdi. Kışanak, "Cemil Çiçek bu açıklamayı hangi bilgiye dayanarak yaptı bilmiyoruz çünkü biz tarafların resmi olarak yaptıkları açıklamaları esas alıyoruz. Biliyorsunuz bir süre önce Öcalan’ın mektubunu kandile götürmüş ve orada çekilme ile ilgili açıklamalar yapılmıştı.Teknik olarak çekilme için hazırlıklarını bir hafta on günlük sürede tamamlayarak çekilmeye başlayacakları yönünde bilgiler verilmişti. Bizim ziyaretimizden sonra bir hafta on günlük süre doluyor ve 8 mayısta çekilmeye başlanacağını biliyoruz. Tabi biz doğal olarak yapılan resmi temasları esas alarak geri çekilmenin iki gün sonra başlayacağını esas alıyoruz ve bu süreçte herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Özellikle silahlı kuvvetlerin bir askeri operasyona bir çatışma ortamına cevaz vermeyecek şekilde bir tutum ve yaklaşım içerisinde olmalarını bekliyoruz. Bu tüm Türkiye’nin arzuladığı ve beklediği bir gelişmeydi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER