ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:18

Kışanak: İran'ın ne dediği değil bizim sorunumuzu çözmemiz önemli

Kışanak: İranın ne dediği değil bizim sorunumuzu çözmemiz önemli


BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, İran’ın terör örgütünün çekilmemesi durumunda destek olacağı yönünde açıklama yaptığı iddialarına ilişkin “Herkes birilerini kendi çıkarı için yanında tutmak isteyebilir. Biz kendi sorunumuzu çözelim başkalarının ne dediği önemli değil.” açıklamasında bulundu.

Kışanak, KCK sanıklarına destek için geldiği adliyede konuyla ilgili “İran’ın çekilmeme durumunde destek açıklaması oldu. Karayılan’ın da bununla örtüşen açıklaması vardı.” şeklindeki soruyu cevapladı.

Bu konuda kendilerinde bilgi olmadığını belirten Kışanak, “Fakat siyaseten şunu değerlendirebiliyoruz. Ortadoğu’da şu anda ciddi bir kutuplaşma var. Herkes birilerini yanında tutmak ve bu kamplaşma içerisinde gücünü artırmak istiyor. Sorunları kendi çıkarları için kendi gelecek beklentileri için tabiki kullanmak isteyebilirler. Bu sadece Ortadoğu için de geçerli değil. Dünyanın her yerinde böyledir. Çözemediğiniz sorunlar başkaları için siyaset, diplomasi malzemesi olabilir. Çatışmanın zemini haline gelebilir. Asıl bizim tartışmamız gereken İran’ın nasıl bir yaklaşım içerisinde olduğu değil. Kendi sorunlarımızı kendi içimizde nasıl çözeceğiz. Kendi yurttaşımızla devleti nasıl barıştıracağız. Konuşmamız gereken şey budur.” dedi.

Kürt sorununun 100-150 yıllık bir sorun olduğunu söyleyen Kışanak, “Bir hukuksuzluk, adalet sorunudur. Kendisini Kürt olarak kabul eden ve bunun diline, kültürüne, tarihi geçmişine sahip yurrttaşlarımızın bu ülkede kendilerini eşit yurttaş olarak görmemeleriyle ilgili bir sorundur. Biz sorunlarımızı çözersek, kendi yapmamız gerekene odaklanırsak başkalarının ne düşündüğü ne yapmak istediği çok da önemli olmaz.” diye konuştu.

SANIKLARIN TAHLİYE OLMASINA SEVİNDİK

Kışanak, destek için geldikleri KCK sanıkların tahliye edilmesine sevindiklerini söyledi. Cezaevlerinde yine yüzlerce, binlerce siyasi operasyonlar sonucu tutuklanan arkadaşları olduğunu savunan Kışanak, “Bunların tahliye olması, bu davaların ortadan kalkması gerekiyor. Arkadaşlarımızın tahliye olmasına sevindik fakat bu gerçekten de milletvekilliği yapmış bir kişinin, bir partinin genel başkanlığını yapan, bir partinin genel başkan yardımcılığını halen yapan bir kişinin tutuklanması ayıptı. Bu sevindirici kararın bütün mahkemeler tarafından tekrarlanmasını istiyoruz.” dedi.

Demokratik siyasetin, parlamentonun asıl yapması gerekenin bu tür siyasi operasyonlara zemin sunan yasaların bir an önce değiştirilmesi olduğunu kaydeden Kışanak, “Terörle mücadele yasasının ortadan kaldırılması, TCK’da bu tür hukuksuzluklara izin veren, geniş takdir yetkisi veren düzenlemelerin bir an önce düzeltilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER