ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2014 Pazar 11:09

Kış lastiği takmayan sürücülere 571 lira ceza uygulanacak

Kış lastiği takmayan sürücülere 571 lira ceza uygulanacak

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış lastiğini takmayan sürücülere 519 lira olarak uygulanan para cezasının yeni yıldan itibaren 571 lira olarak uygulanacağını söyledi.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış lastiğini takmayan sürücülere 519 lira olarak uygulanan para cezasının yeni yıldan itibaren 571 lira olarak uygulanacağını söyledi.

Türkiye'nin yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirten Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında normalde kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’ta başladığını hatırlataraka, kış lastiğini takmayan sürücülere 519 lira olarak uygulanan para cezasının 571 liraya yükseltildiğini kaydetti.


Vatandaşların araçlarına takacakları kış lastikleriyle yalnızca sürüş güvenliği sağlamakla kalmayıp kendi can güvenliklerini de artıracaklarını anlatan Palandöken, "Yönetmeliğe göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu. Ticari araç takmalı özel araç takmasa da olur gibi bir imaj trafik güvenliği açısından çok tehlikeli durumlar yaratır. Çünkü yolumuz aynı yol. Karda buzda tüm araçlar kayacağı için özel üretilmiş kar lastiği kullanmak, yasal mecburiyetin yanında can ve mal güvenliğimiz içinde önemlidir. Yılbaşı yaklaşırken soğuk hava da geliyor. Sürücülerimiz araçlarına kış lastiklerini derhal takmalıdır." dedi.

"ARACIN 4 LASTİĞİ DE KIŞ LASTİĞİ OLMALI"

Palandöken, bazı sürücülerin daha ekonomik olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin sadece ikisini kış lastiğiyle değiştirdiğini belirterek, "Bu çok yanlış bir düşünce. Dört lastiğin farklı olduğu durumlarda aracın ön ve arka lastikleri arasındaki sürüş özellikleri farklılaşmaktadır. Ani fren yapma, viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolü zorlaşır. Onun için araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Hatta kışın değiştirilecek yedek lastiğin bile kış lastiği olması zorunludur. Kışın uzun ve yoğun yaşandığı Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de sürücünün ve aracın güvenli yolculuk yapabilmesi için aracın kış koşullarına uygun bakımının yapılması ve kış lastiğinin kullanılması şarttır." uyarısını yaptı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER