ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 14:41

Kış aylarında şifalı bitkilere ilgi arttı

Kış aylarında şifalı bitkilere ilgi arttı


Havaların soğumasıyla yaygınlaşan soğuk algınlığı rahatsızlıkları, bitkisel ürünlere ilgiyi artırdı.

Batman’da Lokman Hekim Doğal Bitki Ürünleri satıcısı Aslı Derya, grip gibi hastalıklardan korunmak isteyen birçok vatandaşın bitkisel ilaçları kullandığını söyledi. Kıs aylarında soğuk algınlığının yüksek derecede olduğunu dile getiren Aslı Derya, nane, kekik, kuşburnu, ıhlamur, adaçayının nefes açıcı, öksürük ve balgam sökücü özellikleri olduğunu, bunun yanı sıra papatya ve ebegümeci bitkileri de soğuk algınlığına faydalı bitkiler arasında yerini aldığını söyledi.

Soğuk algınlığından korunmak için birçok bitkisel ürün olduğunu belirten Aslı Derya, "En başta ıhlamur, okaliptus, hatmi çiçeği, kuşburnu ve narçiçeği gibi ürünlerle öksürük ve balgam vücuttan atılabilir. Bu ürünlerin aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve vücut direncini artırıcı özellikleri vardır. Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez ürünlerinden doğal pekmezlere de ilgi fazla. Kan yapıcı ve özellikle de çocuk gelişiminde çok faydalı olan pekmez çeşitlerine de vatandaşlar yoğun ilgi göstermektedir.'' dedi.

        Yanlış bitki tüketiminin halk arasında yaygın olduğuna da dikkat çeken Derya, bitki ile tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisinin düzenli ve sabırlı tüketmek olduğunu söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER