ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 12:27

Kırşehir'deki kuduz karantinası


Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Ömerhacılı beldesindeki kuduz karantinası, yeni bulgular nedeniyle 6 ay uzatıldı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir tilkinin ısırdığı köpeğin kuduz olduğunun tespit edilmesi üzerine beldede 29 Ocak tarihinde karantina uygulaması başlatıldığını anımsattı.
     Bazı büyükbaş hayvanlarda yeni bulguların ortaya çıkması üzerine, beldede dünden itibaren 6 ay süreyle yeni bir karantina kararı alındığını dile getiren Şahin, hayvan giriş çıkış yasağının sürdüğünü ifade etti.
     Şahin, Ankara'dan kuduz ilacı getirilerek yaklaşık bin büyükbaş hayvanın ilaçlanmasına başlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "İlk vakanın ortaya çıkmasıyla beldedeki kedi ve köpeklerin tamamı ilaçlanmıştı. Ancak, yeni bulguların ortaya çıkması üzerine ilaçlama çalışması bugünden itibaren büyükbaş hayvanlarla devam ettiriliyor. İlçe ekiplerimiz beldede çalışmalarını sürdürüyor. Hayvan yetiştiricilerimizden ricamız, ekiplerimizin uyarısına titizlikle uymalarıdır."
     Kaman Kaymakamı Mustafa Çiftçi de beldede kuduz mikrobu tamamen temizleninceye kadar çalışmaların devam edeceğini belirterek, vatandaşlardan yeni bir bulguyla karşılaşmaları halinde Kaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bilgi vermelerini istedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER