ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 16:47

"Kırmızı et sıkıntımız yok"

"Kırmızı et sıkıntımız yok"


Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ülkede kırmızı et sıkıntısının bulunmadığını belirterek, "Türkiye'de kırmızı et sıkıntısı yoktur. Spekülatörler sıkıntı varmış gibi hükümeti yanıltmak istemekte." dedi.

    Erzurum Ticaret Borsa'sı Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu'nu ziyaret eden Bülent Tunç, kırmızı et üretiminde Türkiye'nin kendisine yeten ender ülkelerden birisi olduğunu ifade etti. Türkiye'de 14 milyon büyükbaş hayvanın bulunduğunu dile getiren Tunç, bu rakamın ülke için yeterli olduğunu anlattı. Üreticilik ve besicilikle ilgisi olmayan spekülatörlerin ülkede kırmızı et açığı varmış gibi hükümeti yanıltıldığına da değinen Tunç, "Türkiye'de kırmızı et açığı yoktur. Ülkede hayvan büyükbaş hayvan açığı varmış gibi bazı spekülatörler hükümetten ithal hayvan talebinde bulunuyor. İthal hayvan besiciliği öldürür." şeklinde konuştu.

    Hükümetin son yıllarda besiciliği teşvik etmesinin de sonuç verdiğini dile getiren Bülent Tunç, bunun da milli ekonomiye olumlu yansıdığını kaydetti. Tunç, yerli ırkın ıslahı, kaliteli sperma ile et ve süt veriminin yüzde yüzlere varan artış gösteridiğine dikkat çekerek,"Et ve süt veriminde önceki 10 yıla göre çok iyi bir noktadayız. Hükümet 410 milyon lira besiciliğe destek aktardı. Kırmızı et üretimindeki girdi fiyatlarının aşağı çekilmesi halinde ülke olarak insanımız daha çok kırmızı et tüketebilecek. Irk ıslahı ve desteklemeler ile hayvancılığımız bugün için çok iyi bir yerde." diye konuştu.

    Vatandaşların kaliteli ve ucuz kırmızı et tüketebilmesi için ülke genelinde, Birlik olarak et satış mağazaları zinciri oluşturduklarına da değinen Tunç, "Birliğimize üye 120 bin besicimiz var. Besicilerimizin kırmızı etini satış mağazalarımız aracılığı ile piyasanın altında tüketiciye ulaştırılmakta." dedi. Bülent Tunç, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde de vatandaşlara dişi gebe hayvan kesmemeleri uyarısında da bulunarak,"Gebe hayvanı kesmek cinayettir. Belirli özelliğini kaybetmiş, dişi hayvanlar kesilsin. Çünkü gebe hayvanı kesmek ülke ekonomisine, milli ekonomiye vurulmuş bir darbedir." ifadelerini kullandı.

Tunç daha sonra Çayırtepe köyünde eski büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz ile ziraat mühendisi ve Ticaret Borsası Başkan Vekili Sevda Yılmaz'ın kurduğu büyükbaş hayvan çiftliğini ziyaret etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER