ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 13:32

Kırmızı benekli alabalıklar doğal ortamlarıyla buluşuyor


 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce özel havuzlarda yetiştirilen doğal alabalıklar, çay ve derelere bırakılıyor. Bu kapsamda Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki Tavşansuyu deresine 5 bin kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

        Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce uygulamaya konulan 'Yerli Alabalık Üretimi, Orman İçi Suların Balıklandırılması' adlı proje kapsamında alabalıkların varlıklarını az da olsa sürdürdükleri derelerden toplanan doğal alabalıklardan Trabzon-Maçka Altındere Alabalık İstasyonu'nda yavru elde edildi. Üretilen 5 bin adet kırmızı benekli alabalık, pilot bölge olan Sakarya'da doğal ortamlarıyla buluşturuldu.

        Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürü Osman Demirel, geçen sene Tavşansuyu deresinden alınan anaç alabalıklardan 5 bin adet kırmızı benekli yavru dere alabalığı üretildiğini söyledi. Elde edilen yavruların anaçların alındığı sulara salındığını kaydeden Demirel, "Bu sene de Tavşansuyu deresinden yeni anaç balıklar yakalandı. Bu balıklar kan tazelemesi yapılması maksadıyla üretim İstasyonuna gönderildi. Bu anaçlardan elde edilen yavrular da 2014 yılında derelerimize bırakılacak." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER