ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 13:46

Kırmızı benekli alabalık popülasyonu arttırılacak


Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliğiyle kentteki ormaniçi derelerde yaşayan kırmızı benekli alabalıkların popülasyonunu arttırmak amacıyla çalışma başlatıldı.
Proje kapsamında kentteki ormaniçi sularda yakalanan doğal balıklar, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin Sapanca'daki üretim tesislerinde çoğaltılarak yeniden derelere bırakılacak.
Bu kapsamda, aralarında akademisyenlerin de olduğu bir ekip Başiskele ilçesindeki Beşkayalar Tabiat Parkı'nda bulunan Kiraz Dere'de doğal kırmızı benekli alabalık yakaladı.
Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürü Nevzat Alğan, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırmızı benekli alabalıkların neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için bu balıkların Kocaeli derelerindeki popülasyonunu arttırmaya karar verdiklerini söyledi.
Derelerde yakaladıkları doğal balıkları İstanbul Üniversitesi'nin tesislerinde çoğaltarak yeniden doğaya bırakacaklarını anlatan Alğan, amaçlarının nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kırmızı benekli alabalıkların korunmasına Kocaeli olarak katkı vermek olduğunu kaydetti.
- "Amacımız bu balıkların varlığını gelecek nesillere göstermek"
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Devrim Memiş ise Türkiye'nin kendi sularına özel endemik türlere sahip olduğunu dile getirerek, bunlardan biri olan kırmızı benekli alabalığın da nesli tükenme riski taşıyanlar arasında olduğunu ifade etti.
Asıl görevlerinin bunca emek harcayıp balıkları dereye bıraktıktan sonra tekrar yumurtlamalarını sağlamak olduğunu vurgulayan Memiş, "Amacımız yakaladığımız bu balıkları tesislerimizde çoğalttıktan sonra yeniden yakalandıkları derelere bırakıp hem popülasyonu arttırmak hem de avcılığı azaltmak ve böylece bu balıkların varlığını gelecek nesillerimize göstermektir" ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Memiş, son yıllarda yaşanan kuraklık ve iklim değişikliğinin suların rejiminin değişmesine neden olduğuna dikkati çekerek, "Bu da balıkların üreme alanlarının bozulmasına ve neslin azalmasına sebep oldu. Son yıllardaki yağışların azalması ve su rejiminin bozulması bunların yumurtlamasına ve doğal ortamda kalmasına olumsuz etki yapıyor. Alabalıklar nehirlerin kaynak kısmına doğru göç edip orada yumurtluyorlar. Eğer o sular kurur ve akışı azalırsa yumurtlamaları veya yavruların aşağıya doğru yüzüp beslenmesi önlenmiş olacak. Dolayısıyla nesli tükenecek" diye konuştu.
Türkiye'de son yıllarda halk arasında nesli tükenme riski taşıyan balıkları korumak amacıyla üretilen balıkların denizlere veya derelere bırakıldığını fakat burda bazı yanlış uygulamaların yapıldığını anlatan Memiş, farklı türdeki balıkların farklı türdeki derelere bırakıldığını, bunun da o suya özgü olan esas türlerin giderek kaybolmasına yol açtığını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER