ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 16:51

Kırkpınar için kurumsal ağalık dönemi sinyali


Edirne'de yapılan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kişilerin yanında kurumlar da ağalık yapabilecek. 651 yıllık geçmişi bulunan ata sporu yağlı güreşlerin en önemli tamamlayıcı unsurlarından birisi de ağalık unvanı. Her yıl güreşlerin son gününde ağalık ihalesi yapılıyor. En yüksek teklifi veren kişi bir sonraki yılın ağası seçiliyor. Yıllarca kişilerin yaptığı ağalığı artık kurumların da yapabileceği gündemde.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar'da kurumların da ağalık yapmasından yana olduğunu söyledi. Sedefçi, bundan 2-3 ay önce Finans Bank genel müdürünün ağalık için kendilerine geldiğini belirtti. Banka yönetiminin, mevcut ağanın, ağalık parasını geç yatırdığını duyduğunu "Para yatırılmazsa biz ağalığa talibiz." dediğini ifade eden Sedefçi, "Finansbank gibi bir kurum kalkıp da 'ağalığa talibiz' diyebiliyorsa, bu, ağalığın ilerisinin açık olduğunun somut bir ifadesidir." dedi. Ağalığın kurumsallaşması gerektiğini hep savunduğunu dile getiren Sedefçi, "Bunun için Doğuş Grubu, Halk Bankası, İş Bankası olabilir. Ülker veya Coca Cola grubu olabilir. Böyle kurumsal grupların bu işe girmesinde fayda var diye düşünüyorum." diye konuştu.

Mevcut ağa Seyfettin Selim'in, elinden geldiği kadar işi temsil etmeye çalıştığını aktaran Sedefçi, şunları ifade etti: "Ama bir tek kişinin temsil etmesiyle bir kurumun temsil etmesi farklı olur diye düşünüyorum. Doğuş Grubu'nun bu işe katılmasıyla Kırkpınar'ın makus talihini yendik. Yıllarca TRT'ye, şuna buna yalvarırdık, gelin bedava naklen yayınlarımızı verin ki Kırkpınar'ın tanıtımı yapılsın. Yaptıkları ihaleye tek katılan Doğuş Grubu oldu ve ihaleyi aldılar. Sonuçta ufku açıldı şu anda Kırkpınarımızın. Bu ufkun açılmasından sonra ağalık da çok daha farklı olacaktır. Kırkpınar'ın katılımı da fazla olacaktır. Çok da yabancı gruplarımızı ağırlayacağız, göreceksiniz. Bunları başarma şansımız var. Bekleyin, her şey yavaş yavaş süre içerisinde ilerleyecektir. Grubun çok sayıda kanalı ile Kırkpınar'ın dünya malı olduğu tescillenecektir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER