ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2017 Perşembe 17:28

Kırklareli'nde "darbecilerin" yargılanacağı duruşma salonu hazır

Kırklarelinde "darbecilerin" yargılanacağı duruşma salonu hazır

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında eski 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan, eski Yarbay Latif Çiçek'in de bulunduğu 38'i tutuklu 81 sanık, halk eğitim merkezinde oluşturulan salonda yargılanacak


Kırklareli'nde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 38'i tutuklu 81 sanığın yargılanacağı halk eğitim merkezinde oluşturulan salon hazır hale getirildi.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz ile Adalet Komisyonu Başkanı Vahdet Yaltepe, aralarında eski 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan, eski Yarbay Latif Çiçek ile askeri personelin yargılanacağı salonda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Yavuz, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı konuşmada, 81 şüphelinin yargılanacağı salonun hazır hale getirildiğini söyledi.

Darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı personeline yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 81 sanık hakkındaki hazırlan iddianamenin 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesinin ardından yargılamaların 20 Şubat Pazartesi günü başlayacağını ifade eden Yavuz, duruşmanın 24 Şubat Cuma günü sona ereceğini aktardı.

Gerekli tüm hazırlıkların tamamlandığını anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

"Sanıklar TBMM'yi ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçlarından 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak, suç işlemek amacıyla örgütü kurma" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Yargılarımız için halk eğitim merkezi salonunu bakanlık ve kendi imkanlarımızla dizayn ettik. Tüm hazırlıklarımız tamamladı. Tutuklu sanıkların tümü, mahkeme huzurunda ifade verecekler" şeklinde konuştu.

- "Yargılamalar hukuka uygun şekilde gerçekleşecek"

Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması ilişkin sürdürülen soruşturmaların titizlikle yapıldığını bildiren Yavuz, yargılamalar hukuka uygun şekilde gerçekleşeceğine işaret etti.

Salonda tüm güvenlik tedbirlerinin de alındığını aktaran Yavuz, "Hukuka uygun, adil, hızlı, şeffaf bir şekilde yürütülen soruşturmamız aynı şekilde mahkemede de devam edecektir. Hakkın, hukukun, adaletin, temenni edeceğine inanıyorum. Yargılamalar hukuka uygun şekilde gerçekleşecek" dedi.

Yavuz, FETÖ/PDY'ye ilişkin şu ana kadar 900 kişi hakkında işlem yapıldığını, 270 tutuklunun bulunduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER