ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:17

Kırım'ın Rusya'ya bağlanması


Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasına ilişkin anlaşmayı, "tehlikeli siyasi bir oyun, Avrupa ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma girişimi" olarak değerlendirdi.

Turçinov, basına yaptığı açıklamada, Rusya yönetiminin Kırım'ı Rusya'ya bağlamayı resmileşme gibi "kirli oyunlara" başladığını söyledi. Bunun "çok tehlikeli siyasi bir oyun olduğunu" ifade eden Turçinov, anlaşmanın bölgede, Avrupa'da ve tüm dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma girişimi olduğunu kaydetti. Turçinov, Rusya'nın giderek psikolojik baskının yanı sıra silah kullanma da dahil askeri baskıyı ve saldırganlığı da artırdığına dikkati çekti.

Turçinov, silahlı kuvvetler üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmede de Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını ne Ukrayna'nın ne de dünya toplumunun tanıyacağını söyledi.

Rusya'nın saldırganlığı sürdüğünü ifade eden Turçinov, bunun tüm Avrupa için tehlikeli bir provokasyon olduğunu dile getirdi. Turçinov, yapılanın 2. Dünya Savaşı döneminden bu yana ilk defa bağımsız bir devletin toprağının ilhak edilmesi olduğunu vurguladı.

- Yatsenyuk: "Siyasi kriz, çatışmaya dönüşmeye başladı"

Başbakan Arseniy Yatsenyuk da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Savunma Bakanı İgor Tenyukh'tan, Rusya, ABD ve İngiltere savunma bakanları ile irtibata geçerek, Kırım'da askeri çatışmanın önlenmesi konusunu görüşmesini istediğini bildirdi.

"Siyasi krizin, Rus askerinin tavrıyla artık askeri çatışma sürecine dönüşmeye başladığını" ifade eden Yatsenyuk, bu çerçevede Ukrayna Savunma Bakanı Tenyukh'un, ABD, İngiltere ve Rusya savunma bakanlarıyla bağlantı kurarak, sorunun çözümünü konuşmasını istediğini belirtti.

Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören anlaşmayı "uluslararası çaptaki bir hırsızlık" olarak nitelendiren Yatsenyuk, "bir ülkenin asker ve silah gücüyle, bağımsız bir ülkenin topraklarını geçici olarak çaldığını" söyledi. Yatsenyuk, soruna hızlı bir çözüm bulmanın zor olacağını da ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER