ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 07:03

Kırım'daki referandum


Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kırım'da yapılan referandumla ilgili olarak Avrupa'nın net ve kararlı bir cevap vereceğini söyledi.
Steinmeier, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki durumun çok tehlikeli olduğunu belirterek, gerilimin artmasını önlemek için çaba sarf edilmesi gerektiğini kaydetti.
Gerilimin artmaması için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) izleme misyonunun doğru bir adım olacağını belirten Steinmeier, ''Rusya daha fazla hasara yol açmak istemiyorsa böyle bir misyonunun ivedilikle gönderilmesine engel olmaması lazım'' dedi.
Kırım'da bugün yapılan referandumla ilgili olarak da Steinmeier, ''Avrupa, Kırım'da uluslararası hukuka aykırı yapılan referanduma net ve kararlı bir cevap verecektir'' ifadesini kullandı.
Ukrayna'daki muhalefet liderlerinden Vitali Klitschko da Bild gazetesi için yazdığı makalede, Batılı ülkelerden Kırım'daki referanduma karşı kararlı bir cevap vermelerini istedi.
''Rus hükümetinin, bölücülerin yardımıyla yaptığı şey ve yasa dışı referandumu düzenlemesi, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir'' diyen Klitschko, batı dünyasının bunu yanıtsız bırakmaması gerektiğini belirtti.
''Avrupa Birliği'nin, Rusya'ya karşı soğuk savaşın bitmesinden sonra uyguladığı en ağır yaptırımları uygulamasını bekliyoruz'" ifadesini kullanan Klitschko, Kırım dışında da Rus askerinin saldırılarının devam edeceğinden endişe duyduğunu kaydetti.
Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) varlığını genişletmeyi ve özellikle Ukrayna'nın doğusunda daha fazla gözlemci göndermeyi önermişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER