ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 18:55

Kırım'daki gerginlik


Eskişehir'de bir grup, Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde alınan referandum kararını protesto etti.

İstiklal Mahallesi Adalar mevkisinde toplanan grup Rusya aleyhine ve Kırım'a destek sloganı attı. Grup adına basın açıklaması yapan Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay, Ukrayna'da yaşanan kaos ortamının, Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne olan etkilerinden endişe duyduklarını bildirdi.

Olcay, Kırım Meclisi'nde silahların gölgesinde alınan referandum kararında halka, "Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin bağımsız devlet olarak Ukrayna sınırları içinde ikili anlaşmalar uyarınca varlığını sürdürmesini onaylıyor musunuz?" sorusu sorularak, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının yolu açılacaktır" dedi.

Kararın, Ukrayna'nın bölünmesine ortam hazırlayacağına dikkati çeken Olcay, şöyle devam etti.

"Amaç, Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanmasıdır. Şu anda Kırım'ın bağımsızlığı demek, Kırım'da yaşayan Kırım Tatarları'nın haklarının ortadan kaldırılması demektir çünkü Kırım'da yaşayan nüfusun yüzde 60'ı Rus'tur. Üstelik Rusya donanmasının en büyük birimlerinden birisi Sivastopol'da konuşlandırılmıştır. Yaşanan sürgünlerden sonra 1990 yılından itibaren vatanlarına dönen ve şu anda 300 bin civarında nüfusa sahip olan Kırım Tatarları, Kırım'da Ukrayna vatandaşı olarak Ukrayna'ya bağlı, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve demokratik yönetimine saygı duyarak yaşamaktadırlar."
Tatarların meşru temsilcisinin Kırım Tatar Milli Meclisi olduğunu ifade eden Olcay, "Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Başkanı Rıfat Çubarov ile doğal lideri Mustafa Cemiloğlu'nun önderliğinde yaptıkları girişimlerle, olaylar büyümeden yatıştırılmaya çalışılmaktadır. Referandumun ortaya çıkaracağı olası siyasi tablo, Kırım Tatar halkının kazanılmış haklarını tehlikeye sokmasının yanında, Kırımlı soydaşlarımızın Sovyetler Birliği döneminde yaşadıklarına benzer bir faciayla karşı karşıya kalmaları ihtimalini arttırmaktadır" diye konuştu.

Olcay, Kırım'ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından ilk kez bölünme aşamasına geldiğini dile getirerek, "Dileğimiz Kırım'daki gerginliğin bir an önce sona ermesi, Kırım Türkleri'nin hakları ile geleceklerinin teminat altına alınmasıdır" dedi.

Eyleme, çeşitli siyasi partilerin belediye başkan adayları, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Grup, basın açıklamasının ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER