ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 23:43

Kırım'daki gelişmeler


Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya bağlanma kararı alan Kırım'da konuşlandırılan Ukrayna askerlerinin yarımadadan çıkarılmasına başlandığı bildirildi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreter Yardımcısı Viktoria Syumar, Ukrayna askerlerinin bölgeden çıkarılmasına başlandığını belirterek, şu ana kadar "Kirovograd" adlı gemide görev yapanlar ile Feodosia'daki deniz piyade bölüğü askerlerinin Kırım'dan ayrıldığını belirtti.

Bölgedeki diğer Ukraynalı askerlerin de yarımadadan çıkarılmasına ilişkin müzakerelerin devam ettiğini aktaran Syumar, bunun Ukrayna tarafının prensipli tutumu olduğunu dile getirdi.

Daha önce, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun, Kırım'da konuşlandırılan Ukraynalı askerlerin çıkarılmasına ilişkin karar almasının ardından, Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin Rusya ile görüşmeleri devam ettiğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da Ukraynalı askerlerin yarımadadan silahlı veya silahsız çıkmasına Rusya Savunma Bakanlığının karar vereceğini bildirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER