ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 23:00

Kırım'da gerginlik


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kırım konusunda gerilimin artması üzerine Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile telefonda görüştü.
Almanya Hükümeti Sözcü Vekili Georg Streiter, Başbakan Merkel'in Ukraynalı mevkidaşı Yatsenyuk ile telefonda görüştüğünü ve son gelişmeleri değerlendirdiğini açıkladı.
Alman haber ajansı DPA'ya açıklamada bulunan Streiter, Rusya yönetiminin Kırım konusunda aldığı son kararların "kaygıyla" izlenmekte olduğunu belirtirken, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı. Sözcü Vekili Streiter, "Almanya hükümeti, Ukrayna'nın toprakları üzerinde egemenliğini hiç kimsenin tartışmaya açmayacağından yola çıkmaktadır" dedi.
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de gün içerisinde yaptığı açıklamada, Rusya yönetiminin Kırım konusunda Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne zarar verecek bir hareket içinde olmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.
Steinmeier yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya'nın Kırım'da tüm yaptıkları, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne, Rusya'nın Karadeniz Filosu konusunda yapılmış olan anlaşmalara tümüyle uymak zorundadır. Rusya hükümetinin bu konuda kamuoyu önünde yapmış olduğu açıklamalara bağlı kalacağından hareket ediyoruz" demişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER