ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 21:35

Kırım'da gerginlik


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının korunmasına saygı gösterilmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, düzenlediği basın toplantısında, Genel Sekreter Ban'ın Ukrayna ve özellikle Kırım'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve durumun kötüleşmesi nedeniyle büyük endişe duyduğunu söyledi.

Ban'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine saygı gösterilmesi çağrısını yinelediğini dile getiren Nesirky, Genel Sekreterin krizin çözümü için taraflardan sükunet ve doğrudan diyalog kurmalarını istediğini kaydetti.
Genel Sekreterin konuya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuşacağını belirten Nesirky, bugün toplanan BM Güvenlik Konseyi'ne de Ukrayna'daki gelişmelere ilişkin BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson'un sunum yapacağını ifade etti.

Nesirky, Ukrayna'da bulunan Ban Ki-mun'un danışmanı Robert Serry'nin bugün Kırım'a geçmek istediği ancak bunun mümkün olmadığının tespit edilmesiyle Serry'nin yarın Cenevre'ye geçerek Genel Sekreter Ban'a bizzat gelişmeleri aktaracağını söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER