ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 11:41

Kırım Türkleri'nin Nevruz ateşi yakıldı

Kırım Türklerinin Nevruz ateşi yakıldı


Tüm Türk dünyasının ortak milli bayramı olan Nevruz'un ilk ateşi Kırım Türkleri tarafından Gebze'de yakıldı. Uluslararası Kırım Asamblesi Genel Başkanı Server Kakura'nın öncülük ettiği 40 kişilik ekip geçtiğimiz günlerde çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. İlk olarak Gebze Kırım Türkleri Derneği'ni ziyaret eden ekip, Türk Dünyası'nın ortak bayramı olan Nevruz kutlamalarına da start verdi. Türkiye genelindeki tüm Kırım Türkleri derneklerini ziyaret edecek olan ekip, Nevruz Bayramı'nı da Ankara'da birlikte kutlayacaklar.

Bayram kutlamalarına Eskihisar'da verdiği müzik ziyafetiyle başlayan ekip, daha sonra Gebze Belediyesi Osman Hamdibey Kültür Merkezi'nde geniş katılımlı bir program düzenledi. Kırım Türkleri başta olmak üzere Gebzelilerin yoğun ilgi gösterdiği programda müzikal, tiyatro, yöresel türküler söylendi. Temsili Nevruz Kutlaması'nın yapıldığı program sonunda Kakura başta Kırım Türkleri Derneği Gebze Şube Başkanı Şerife Orak olmak üzere tüm Gebzelilere teşekkür etti.

Nevruz'un tüm türk dünyasının ortak değeri olduğunu belirten Kakura, “Nevruz yazın gelişini, bereketi, dostluğu ve kardeşliği temsil ediyor. Bu Nevruz Bayramı'nın tüm türk dünyasının birlik ve beraberliğini pekiştireceğini umuyor, hepinizin bayramını kutluyorum” diyerek nevruz ateşini yaktı.

Ziyaretlerinden dolayı Kakura'ya teşekkür eden Orak, dünyanın dört bir tarafına dağılmış olan Kırım Türkleri'nin Nevruz Bayramı'nı kutlayarak bu tür çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER