ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 18:30

Kırım Tatarlarından Rusya'ya protesto


Almanya'nın başkenti Berlin'de, Rusya'nın Kırım'a müdahalesi protesto edildi.
Batı Avrupa Kırım Tatar Dayanışma ve Kültür Merkezi öncülüğünde, ''Kırım'daki Tatar Kardeşine Sahip Çık'' sloganıyla Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği önünde düzenlenen mitinge, Berlin'deki Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi.
Berlin'de yaşayan bazı Ukraynalıların da katıldığı mitingde, Türk, Azerbaycan, Ukrayna ve Kırım bayrakları taşıyan göstericiler, saz eşliğinde marşlar okudu.
''Kırım, Ukrayna'da kalacak'', ''18 Mayıs1944 unutulmadı'', ''Kırım bayraktır teslim edilmez'', ''Kırım'a askeri müdahale olmasın'', ''Biz Tatarlar Kırım'da kalacağız'' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, sık sık ''Putin Kırım'dan çık'', ''Putin, Ukrayna'dan elini çek'' sloganları attı.
Rus Büyükelçiliği önünde bulunan bir ağaca, ''18 Mart 1944'' tarihi yazılı bir çelenk asan protestoculardan bir grup, daha sonra Büyükelçiliğin kapısına protesto mektubu koydu.
Mitinge katılan Nurten Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mitingin Kırım halkının özgürlüğü için düzenlendiğini belirterek, ''Kırım halkı Ruslar tarafından vatanından kovuldu. Dünyanın dört bir tarafında dağıldılar. En son büyük katliam 1944'te yapıldı. Kırım topraklarına Ruslar kendi insanlarını yerleştirdi. Bugün o yerleşmiş işgalciler Kırım'ı elde etmek istiyorlar. Biz, dünya kamuoyunun Kırım'ın Kırımlılarda kalması için bir şeyler yapmasını istiyoruz. Onun için buradayız'' dedi.
Berlin'de yaşayan Ukraynalı Lilia da "Rus işgaline karşı Ukraynalılar olarak kardeşlerimizi desteklemek için geldik. Bu işgali bir hak etmeyen ülkedir'' ifadesini kullandı.
Oğuzhan Yalçın da kendisinin Kazan Tatarı olduğunu ve Kırım'a yaşananlarının benzerinin Kazan'da da olduğunu dile getirerek, ''Tatarların soykırıma son verilmesini istiyoruz'' diye konuştu.
Miting, Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER